Doğal dil işleme yöntemi ile giriş verisini java koduna dönüştürme
Converting input data into java code using natural language processing method
  1. Tez No: 893470
  2. Yazar: BAHAR EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HUMAR KAHRAMANLI ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Doğal Dil İşleme (DDİ), metin ve konuşma verilerini anlamak ve işlemek için algoritmalar geliştiren bir bilgisayar bilimi dalıdır. En önemli özelliği, metinleri kelimelere ve ifadelere bölerek dilin yapısını ve anlamını çözümlemesi ve bu süreçte genellikle kelimelere ayırma yöntemini kullanmasıdır. DDİ teknikleri, yazılım geliştirme sürecinde gelişmiş dil modellerinin önemini araştırmakta kullanılmaktadır. DDİ, dilin semantik ve sentaktik özelliklerini modelleyerek, makinelerin insan dilini daha doğru bir şekilde yorumlamasını sağlar. Ayrıca, bu teknikler sayesinde, bilgisayarların anlam çıkarımı ve metin üzerinde karmaşık işlemler yapma yetenekleri geliştirilmektedir. Bu tez, doğal dilde temsil edilen girdi verilerinin işlevsel Java koduna dönüştürülmesinde ve bu tür modellerin rollerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, DDİ'nin kod oluşturma sistemleri üzerindeki potansiyel etkisini inceleyerek, geliştiricilerin yazılım sistemleriyle daha sezgisel bir şekilde etkileşim kurmalarını sağlamaktadır. Uygulama analizleri yaparak, bu dil modellerinin kod geliştirmede kullanılmasının faydalarını ve sınırlamalarını ortaya koyar ve yapay zekâ ile yazılım mühendisliği alanlarındaki gelecekteki gelişmeler için değerli bilgiler sunar.
Özet (Çeviri)
Natural Language Processing (NLP) is a branch of computer science that develops algorithms to understand and process text and speech data. Its most important feature is that it analyzes the structure and meaning of the language by dividing texts into words and expressions, and generally uses the method of dividing into words in this process. NLP techniques are used to investigate the importance of advanced language models in the software development process. NLP enables machines to interpret human language more accurately by modeling the semantic and syntactic properties of language. Additionally, thanks to these techniques, the ability of computers to extract meaning and perform complex operations on text is improved. This thesis aims to transform input data represented in natural language into functional Java code and to investigate the roles of such models. It also examines the potential impact of DLP on code generation systems, allowing developers to interact with software systems in a more intuitive way. By conducting application analysis, it reveals the benefits and limitations of using these language models in code development and provides valuable insights for future developments in the fields of artificial intelligence and software engineering.