Gülşehir Karacaşar ve Çat (Nevşehir) civarında jeotermal alanların tektonik çizgiselliklerle ilişkisi
The relationship of geothermal areas around Gülşehir, Karacaşar and Çat (Nevşehir) with tectonic lineaments
  1. Tez No: 893471
  2. Yazar: NİMETULLAH BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma alanı,Nevşehir ili Merkez- Karacaşar ve Merkez-Çat Kasabası sınırlarında yer alan, yaklaşık, 250 km2 lik alanı kapsamaktadır. Çalışma alanında, temelde, Paleozoyik yaşlı metamorfitlerden oluşan Kırşehir Masifi, çalışma sahası içinde gözlenmez. Çalışma sahası içerisindeki en yaşlı birim, Kırşehir masifinin üzerinde tektonik dokanakla gelen Yeşilhisar Ofiyoliti ve bunları kesen Üst Kretase yaşlı Orta Anadolu Granotoyidleri ile yine aynı yaştaki Karahıdır volkanitleridir. Temeldeki bu birimlerin üzerine Eosen yaşlı Karakepez bazaltları ile bol fosil içeren killi kireçtaşlarından oluşan Çayraz formasyonu uyumsuzlukla gelir. Eosen birimlerini Oligosen yaşlı kırıntılardan oluşan Mezgit formasyonu örter. Bunlar üzerine, Üst Miyosen yaşlı Ürgüp formasyonu uyumsuz olarak gelir. Bunların üzerine Pliyosen yaşlı Erdaşdağ andezitleri, Kızılkaya ignimbiriti ve Oyludağ bazaltı gelir. Alttaki birimleri uyumsuzlukla üzerleyen Kuvaterner yaşlı birimler, riyolitik lavlar ve piroklastiklerden oluşan Acıgöl volkanitleri ve bazaltik lav ve cüruflardan oluşan Suvermez volkanitlerinden oluşur. Alüvyonlar, sahada yüzeyleyen en genç birimlerdir. Jeotermal enerji kaynaklarının araştırılmasının amaçlandığı bu çalışmada,arazi çalışmaları ile jeotermal alanların, uzaktan algılama ile elde edilen çigiselliklerle ilişkisi, ayrıca yapılan jeofizik ve toprak gazı ölçümleri ile jeotermal kaynağın olabilirliği belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda, tektonik çizgisellikler ile arazi ve jeofizik çalışmalarının uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area covers an area of approximately 250 km2 within the borders of the towns of Karacaşar and Merkez-Çat in the province of Nevşehir. In the study area, the Kırşehir Massif, which is mainly composed of Palaeozoic-aged metamorphites, is not observed. The oldest unit in the study area is the Yeşilhisar Ophiolite, which comes with a tectonic touch on the Kırşehir Massif, and the Upper Cretaceous-aged Central Anatolian Granitoids and Karahıdır volcanites of the same age that cut them. These units are unconformably overlain by Eocene-aged Karakepez basalts and the Çayraz formation, consisting of clayey limestones containing abundant fossils. The Eocene units are overlain by the Oligocene-aged Mezgit formation, consisting of crumbs. These are unconformably overlain by the Upper Miocene-aged Urgup formation. These are overlain by Pliocene-aged Erdaşdağ andesites, Kızılkaya ignimbrite, and Oyludağ basalt. The Quaternary aged units unconformably overlying the lower units consist of Acıgöl volcanites composed of rhyolitic lavas and pyroclastics and Suvermez volcanites composed of basaltic lavas and slags. Alluviums are the youngest units surfacing in the area. In this study, which aims to investigate geothermal energy resources, the relationship of geothermal areas with the geological features obtained by remote sensing, as well as the possibility of geothermal resources with geophysics and soil gas measurements, were determined. In the studies carried out, it was determined that the tectonic lineaments are compatible with the field and geophysical studies.