Detection of faulty solar panels us-ing artificial intelligence techniques
Yapay zekâ teknikleriyle arızalı güneş panellerinin tespiti
- Tez No: 893557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Derin Öğrenme (DÖ) ve Makine Öğrenme (ML) teknikleri de dahil olmak üzere Yapay Zeka (AI), görüntü sınıflandırması yoluyla arızalı güneş panellerin belirlenmesinde olağanüstü etkinlik göstermiştir. Bu tez, arızalı ve arızasız güneş PV panellerinin görüntülerinden özellikler çıkarmak için Konvolüsyonel Sinir Ağları (CNN'ler) kullanarak arızalı panellerin sınıflandırılmasına yönelik bir yaklaşımı sunmaktadır. Ardından, en belirleyici özelliklerin seçilmesini artırmak için Parçacık Sürüsü Optimizasyonu (PSO) ve Karınca Kolonisi Optimizasyonu (KKO) gibi metaheuristik yaklaşımlar kullanılmaktadır. Çıkarılan özellikler, karar ağacı (DT), destek vektör makinesi (DVM), K-En Yakın Komşu (KNN), topluluk yöntemleri ve ayrım analizi gibi çeşitli ML algoritmaları kullanılarak sınıflandırılmıştır. Model, 0%, %33, %66 ve %100 olmak üzere dört arıza oranı sınıfından oluşan bir veri seti ile eğitilmiştir. Uygulanan algoritmalar sırasıyla %94.88, %76.20, %97.45, %98.34 ve %80.23 doğruluk oranlarına ulaşmıştır. Bu araştırma, arıza tespitinde önemli iyileştirmeler sağladığını
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI), including Deep Learning (DL) and Machine Learning (ML) techniques, has shown exceptional effectiveness in identifying defective pho-tovoltaic (PV) panels through image classification. This thesis presents an approach for classifying malfunctioning solar PV panels utilizing Convolutional Neural Net-works (CNNs) to extract features from images of defective and non-defective pan-els. Metaheuristic approaches, such as Particle Swarm Optimization (PSO) and Ant Colony Optimization (ACO), are then employed to select the most indicative fea-tures, enhancing the accuracy and reliability of fault detection. The extracted fea-tures are classified using various ML algorithms, including decision tree (DT), sup-port vector machine (SVM), K-Nearest Neighbor (KNN), ensemble methods, and discriminant analysis. The model was trained on a dataset with four defect rate classes: 0%, 33%, 66%, and 100%. The applied algorithms achieved accuracy rates of 94.88%, 76.20%, 97.45%, 98.34%, and 80.23%, respectively. This research demonstrates good improvements in fault detection, offering practical im-plications for maintenance and optimization of solar PV systems.