Termal İHA görüntüleri kullanılarak güneş panellerindeki arızaların tespiti
Detection of faults in solar panels using thermal UAV images
- Tez No: 928256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde kullanımı yaygınlaşan fotovoltaik güneş panellerinin verimli bir şekilde çalışmaları ve kullanım ömürlerinin azalmaması için düzenli denetimlerinin yapılması gerekmektedir. Denetlenecek panel sayısının artması denetim işleminin uzamasına ve maliyetlerin artmasına sebep olmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmada insansız hava aracı ile elde edilen termal görüntü verileri kullanılarak hasarlı bölgeleri belirlemek için otomatik bir analiz yöntemi önerilmektedir. Bahsi geçen analiz işleminde problemli paneller, termal görüntüler ile belirlenen sıcaklık farkları ve kural tabanlı tekniklerle oluşturulan eşik değerler yardımıyla otomatik tespit edilmektedir. Yapılan çalışmada, ilgili çalışma bölgesine ait bina çatısında bulunan güneş panellerinin insansız hava aracı tarafından elde edilmiş renkli ve termal görüntüleri kullanılmıştır. Çalışma alanında her bir görüntü için ayrı ayrı analizlerin yapılması yerine sıcaklık ortofotosu üretilerek bütün problemli alanların aynı anda belirlenmesi amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen doğruluk analizleri sonucunda elde edilen metrikler; Genel Doğruluk, Tamlık, Hassasiyet ve F1-skoru sırası ile %99.82, %72.42, %78.64 ve %75.40 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The efficient operation and longevity of photovoltaic solar panels, which are becoming increasingly widespread today, require regular inspections. As the number of panels to be inspected increases, the inspection process becomes more time-consuming and costly. In this study, an automatic analysis method is proposed to identify damaged areas using thermal image data obtained from an unmanned aerial vehicle (UAV). In the proposed analysis process, faulty panels are automatically detected based on temperature differences identified in thermal images and threshold values determined using rule-based techniques. The study utilizes color and thermal images of solar panels installed on the roofs of buildings in the study area, captured by a UAV. Instead of conducting separate analyses for each image, a thermal orthophoto was generated to detect all problematic areas simultaneously. As a result of the accuracy analysis, the obtained metrics for Overall Accuracy, Completeness, Precision, and F1-score were calculated as 99.82%, 72.42%, 78.64%, and 75.40%, respectively.