Okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışları ile algılanan örgütsel destek arasındaki ilişki
The relationship between school principals' servant leadership behaviors and perceived organizational support
- Tez No: 893585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, resmi anadolu liselerinde görevli öğretmenlerin algılarına göre hizmetkar liderlik davranışları ile algılanan örgütsel destek arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada genel tarama modeline dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Diyarbakır ili merkez ilçelerdeki 45 resmi anadolu lisesinde (mesleki ve teknik liseler hariç) görevli 2052 öğretmen ve örneklemini ise 20 resmi anadolu lisesi ve bu liselerde görevli 290 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Hizmetkar Okul Liderliği Ölçeği ve Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ile toplanmıştır. Okul Müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel destek algıları arasında yüksek düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin hizmetkar liderlik davranışları algılanan örgütsel destek puanları için pozitif yönde ve anlamlı bir yordayıcıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between school principals' servant leadership behaviors and perceived organizational support according to the perceptions of teachers working in public anatolion high schools. In this research, the relational survey model, one of the survey model, was used. The population of the research consists of 2052 teachers working in 45 public anatolian high schools (excluding vocational technical high schools) in the central districts of Diyarbakır province. during the 2021-2022 academic year. The sample consists of 290 teachers working in 20 public anatolian high schools from this population. In the study, data were collected using the Servant School Leadership Scale and the Perceived Organizational Support Scale. A significant and positive relationship was found between school principals' servant leadership behaviors and teachers' perceptions of organizational support. According to teachers' perceptions, school principals' servant leadership behaviors are a significant and positively predictive factor for perceived organizational support scores.