Sanat eleştirisinde post-yapısalcı süreç
The Post-structualist period in art critique
- Tez No: 89362
- Danışmanlar: DOÇ. FEVZİ SAYDAM
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Çağdaş sanat eleştirisi, en kısa tanımıyla bir“anlamlandırma”çabasıdır. Anlatıyı oluşturan göstergeleri,“alımlama estetiği”diyebileceğimiz bir çerçeve içerisinde tüm çağrışımlarıyla ayrıştırmayı ve çözmeyi denemektedir. Özellikle 1960'lı yıllardan sonra, eleştiri yaklaşımlarına egemen olan bu mantık, ayrıca“yorumlama”edimine ulaşmada izlediği yol ve yöntemler açısından çeşitlenerek çoğalır. Sözü edilen süreçte, çağdaş sanat eleştirisinin göstergeler ve bu göstergeler arasındaki ilişkilerin tesbiti sorunuyla çözümü hedeflemesi, zorunlu bir seçenek olarak belirmiştir. Bu noktada, sanat yapıtmda varlığı saptanan her göstergenin anlamının Roland Barthes'ın ifadesiyle“alışılmış dilsel anlatım düzeyinin üstünde”aramak durumu ve zorunluluğu da ortaya çıkmış olur. Bu özelliklerin tam olarak kavranması bağıntıların aynştınhnasma bağlıdır. Bunun yolunu da açık bir şekilde Yapısalcılık ve izleyen süreçte Post- Yapısalcı oluşumlar göstermiştir. Çağdaş sanat eleştirisi, bu bakımdan nesne - dil ve öte-dil ayrımında sorunlaştınr yazınsal olguyu. İncelenen yapıt, bir nesne-dil olacağına göre, eleştiri onu tutarlı bir biçimde açıklayabilmek için, bir öte- dil kullanacaktır ister istemez. Ve eleştirinin asıl işlevi buradan itibaren başlayacaktır: Belirlenmiş bağıntı ve anlam düzeylerim göz önüne alarak, yapıtı eleştiri düzeyinde yeniden düzenlemek ve kurmak.... Bu kurgu, yapıtın açıklaması da olacaktır aynı zamanda.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Contemporary art criticism is briefly an“interpretation”, within a perspective that we will be able to call as“the aesthetics of perception”, it has been trying to analyze and decompose the sign that form the narrative with complete associations of ideas. Especially, after the 1960s, this logic that is dominant to the approaches of criticism increases by variegating from the view of methods and manners that it follows in access to commentary actuality. In the preriod that is mentioned, aiming at a solution with the problem of determination of the relations among these sign and signs of contemporary art criticism had appeared as a compulsory alternative. At this point, the meaning of every sign that is determined the existence in the work of art necessitates to seek“over common linguistic narrative level”as Roland Barthes explained. Grasping these features completely depends on being decomposed of relations. The process of these concepts has been showed by“the post-structuralist”formations following“the structuralism”. From this perspective, contemporary criticism makes the literary phenomenon problematic in the object-language and hyper- language distinction. In view of fact that the work of art being analyzed is an abject-language, criticism will use the hyper-language to be able to explain it coherently. At this point, the primary function of criticism begins: to reorganize and form the work of art on level of criticism by considering identified levels of relation and meaning. Also, this speculation will be the comment of the work of art.