Türkiye'de gıda fiyatlarını etkileyen faktörler : Küresel ısınmanın rolü
Factors affecting good prices in Turkey : The Role of global warming
  1. Tez No: 893621
  2. Yazar: ESRA TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tarım ve gıda ürünleri ülke ekonomilerinde önemli bir paya sahiptir. Ancak son yıllarda yaşanan ve dünyayı tehdit eden küresel ısınma sorunu birçok sektörü olduğu gibi tarım ve gıda ürünleri sektörünü de olumsuz etkilemektedir. Bu sektörde yaşanan olumsuzluklarda doğrudan gıda fiyatlarına yansımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de reel döviz kurunun, kişi başına düşen GSYİH'nin, ekolojik ayak izinin, petrol fiyatlarının ve nüfusun gıda fiyatlarına etkisini analiz etmektir. Çalışmada gıda fiyatları, reel döviz kuru, kişi başına düşen GSYİH, ekolojik ayak izi, petrol fiyatları ve nüfus değişkenleri 1991-2021 dönemi yıllık verileri kullanılarak ARDL sınır testi yaklaşımı uygulanmıştır. Analiz sonucunda hem kısa ve hem de uzun dönemde reel döviz kuru, ekolojik ayak izi, ve petrol fiyatlarındaki artışların gıda fiyatlarını arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agriculture and food products have an important share in the country's economy. However, the global warming problem that has been experienced in recent years and threatens the world negatively affects the agriculture and food products sector, as well as many other sectors. The negativities experienced in this sector are directly reflected in food prices. The aim of this study is to analyze the impact of real exchange rate, GDP per capita, ecological footprint, oil prices and population on food prices in Turkey. In the study, the ARDL bounds test approach was applied using annual data on food prices, real exchange rate, GDP per capita, ecological footprint, oil prices and population variables for the period 1991-2021. As a result of the analysis, it was observed that increases in real exchange rate, ecological footprint, and oil prices increased food prices in both the short and long term.