Deneysel sepsis modeli ile oluşturulan akut böbrek hasarı üzerine radyofrekans elektromanyetik ve darbeli manyetik alanın koruyucu etkilerinin ileri incelenmesi
Advanced investigation of the protective effects of radiofrequency electromagnetic and pulsed magnetic fields on acute kidney injury induced by an experimental sepsis model
  1. Tez No: 893713
  2. Yazar: ÇAĞRI BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SONER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sepsis, konağın enfeksiyona karşı disregüle yanıtına bağlı olarak gelişen organ disfonksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Sepsisle ilişkili akut böbrek hasarı (Sİ-ABH) hastanede ve YBÜ'nde kalma süresinde artış, mortalite ve morbidite oranında artış, yaşam kalitesinde düşüş ile ilişkilidir. Sepsis ve Sİ-ABH'de ek yeni tedavi yöntemleri aranmaktadır. Düşük maliyetli, hastaya dokunmayı gerektirmeyen (noninvaziv) ve kolay uygulanabilir olmasıyla ön plana çıkabilecek olan DMA ve RF-EMA uygulamaları ile sepsis ve Sİ-ABH tedavisinde yeni ve etkili bir yaklaşım oluşturmayı amaçlamaktayız. Çalışmada; 250-300 gram ağırlığında, 48 adet Wistar Albino dişi rat kullanıldı. RF-EMA ve DMA uygulamalarının en etkili oldukları süreler yapılan ön çalışmanın histopatolojik olarak incelemesi ile belirlendi. RF-EMA için 0,5 saat ve DMA için 3 saat süreleri ana çalışmada kullanıldı. Ana çalışmada her birinde 8 hayvan olacak şekilde 5 grup oluşturuldu. Grup 1 (Kontrol): yalnızca 1ml salin ip uygulandı. Grup 2 (LPS): 5mg/kg LPS ip uygulandı. Grup 3 (RF-EMA): 5 mg/kg ip LPS enjeksiyonu sonrası 0,5 saat RF-EMA uygulandı. Grup 4 (DMA): 5 mg/kg ip LPS enjeksiyonu sonrası 3 saat DMA uygulandı. Grup 5 (RF-EMA+DMA): 5 mg/kg ip LPS enjeksiyonu sonrası 0,5 saat RF-EMA ve 3 saat DMA birlikte uygulandı. LPS uygulamasından 6 saat sonra bütün gruplardaki ratlar sakrifiye edildi. Serum örneklerinden BUN ve kreatinin değerlendirildi. Sol böbrek dokusu ve arterinden histopatolojik ve immunohistokimyasal boyama ile TNF-α, Cas-3, iNOS incelemeleri yapıldı. Sağ böbrek dokusundan ise biyokimyasal analizlerle TOS, TAS, OSİ; genetik analizlerle IL-6, HIF-1α, eNOS, Bcl-2, Bax, Cas-9 ekspresyonları değerlendirildi. DMA ve RF-EMA uygulamaları hem tekli hem kombine kullanımında hisyopatolojik ve immunohistokimyasal incelemelerde LPS grubuna göre iyileşme gösterdi. Manyetik alan uygulamaları hem tekli hem kombine kullanımlarında BUN, kreatinin düzeylerinde ve OSİ oranında LPS grubuna göre anlamlı düşüş gösterdi. Genetik analizlerde manyetik alan uygulamaları, LPS grubuna göre iyileşme gösterdi. LPS ile oluşturulan deneysel sepsis modelinde RF-EMA ve DMA uygulamalarının tekli ve kombine kullanımının antiinflamatuar, antioksidan, antiapopitotik etkilerini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Sepsis is defined as organ dysfunction resulting from the host's dysregulated response to infection. Sepsis-associated acute kidney injury (SA-AKI) is associated with prolonged hospital and ICU stays, increased mortality and morbidity rates, and reduced quality of life. There is a need for new adjunctive treatment methods for sepsis and SA-AKI. This study aims to develop a new and effective approach to the treatment of sepsis and SA-AKI using DMA and RF-EMA applications, which are distinguished by their low cost, non-invasive nature, and ease of application. The study utilized 48 female Wistar Albino rats, each weighing 250-300 grams. The most effective durations for RF-EMA and DMA applications were determined by a preliminary histopathological examination. Durations of 0.5 hours for RF-EMA and 3 hours for DMA were selected for the main study. In the main study, five groups, each containing eight animals, were formed. Group 1 (Control): received only 1 ml saline ip. Group 2 (LPS): received 5 mg/kg LPS ip. Group 3 (RF-EMA): received 5 mg/kg LPS ip followed by 0.5 hours of RF-EMA. Group 4 (DMA): received 5 mg/kg LPS ip followed by 3 hours of DMA. Group 5 (RF-EMA+DMA): received 5 mg/kg LPS ip followed by 0.5 hours of RF-EMA and 3 hours of DMA. Six hours after LPS administration, all rats were sacrificed. Serum samples were analyzed for BUN and creatinine levels. Histopathological and immunohistochemical staining of the left kidney tissue and artery were performed to examine TNF-α, Cas-3, and iNOS. Biochemical analyses of the right kidney tissue assessed TOS, TAS, OSI, while genetic analyses evaluated the expression of IL-6, HIF-1α, eNOS, Bcl-2, Bax, and Cas-9. Both single and combined applications of DMA and RF-EMA showed improvements in histopathological and immunohistochemical examinations compared to the LPS group. Magnetic field applications significantly reduced BUN, creatinine levels, and OSI rates compared to the LPS group in both single and combined uses. Genetic analyses also showed improvements with magnetic field applications compared to the LPS group. In the experimental sepsis model induced by LPS, the single and combined use of RF-EMA and DMA applications demonstrated anti-inflammatory, antioxidant, and anti-apoptotic effects.