Osmanlı saray kadın kıyafetlerinin günümüz modasına uyarlanması
Adaptation of the women costumers of the Ottoman palace to today's fashion
- Tez No: 89375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Osmanlı İmparatorluğu, dünya üzerinde yüzyıllarca, çoğunlukla gücünü koruyarak yayılmış bir imparatorluktur. Bilinen en güçlü hali 16. ve 17. yüzyıllardaki dönemidir. Batı ile Doğu arasında bir köprü konumunda olan ülke topraklarını son derece iyi yöneten padişahlar, bu sayede dünyanın dört bir yanlarına sadece ün değil, hükümdarlıklarını da ulaştırmışlardır. Osmanlı İmparatorluğu denince akla gelen en gizemli olgu Harem'dir. Osmanlı Harem'i uzak Doğu'dan Batı'nın en uç köşelerine değin kadınıyla, erkeğiyle herkesin merakını uyandırmıştır. Çok sayıda kadını barındıran Harem, çoğunlukla yanlış anlaşılmış ve anlatılmıştır. Oysa ki birçoğu, saray içi hizmetlerde görevli olan bu kadınların sanılanın aksine çok az sayıda olanı padişahın özel hizmetinde yer almışlardır. Harem kadınları güzellikleri, uzun ve parlak saçları, birbirinden güzel kumaşlardan giysileri ve takılanyla ile nam salmışlardır. Altın ve gümüş tellerle dokunan ya da işlenen kumaşlar saray terzileri tarafından dikilmiştir. Böylesi bir kültür mirası, Osmanlı İmparatorluğu'nun bu yıl ki 700.'üncü Kuruluş Yılı Kutlamaları dahilinde çeşitli alanlarda tekrar can bulmuş olup; bu amaçla, yapılan bu çalışmada, Osmanlı'dan günümüze, Kadın Saray Giysilerinin uyarlanması hedeflenmiş ve gerçekleştirilmiştir. Konunun detaylarıyla anlatılmasını takip eden kısımda, çağdaş değerlerle, atalarımızdan kalan böylesi bir zenginliği sentezlemek ve de bunun sonucu olarak otantik öğeler taşıyan, güncel tasarımlar oluşturulmuştur. Bu tasarımlar, koleksiyon anlayışı ile dikilerek ürün haline dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire has been one of the most powerful empires of the world for over 600 years. The wellknown successful period of the Ottomans is the 16th and 17th centuries. In this period, the Ottoman Empire has become to it's highest levels in every way of livin'. Being landed of both Orient and Occident, so were its people, so also were its culture and its government. The Ottoman Sultans have ruled the government by themselves but with the forceful influences of their mothers;“Valide Sultans”and their wives;“Women Sultans”These women had very special roles in the government. Harem; one of the most enigmatic words of the Ottoman Empire, from far East to the deepest West, has always been a subject of interest for both men and women. Literally, Harem means“the women's quarters of a Muslim household”. The character of an Oriental harem has often been set forth incorrectly. While it contained hundreds or even thousands of women, a very few of these were the actual consorts of the monarch. A large number were personal servants and entertainers. All of these women were popular with their beauties, long and shiny hair and marvelous way of dressings. Ottoman fabrics were weaved with gold and silver threads and the costumes such as“Kaftan”s and“Entari”s were being prepared by the palace tailors. In this work, the whole story about the Otoman Palace costumes have written and then costume designs are done as the adaptation of the costumes of the Ottoman Palace. At last, those designs are brought up as costumes.