İşletmelerin sosyal mevzuattan kaynaklanan yükümlülükleri
The Obligations of the enterprises arising from the social law
  1. Tez No: 89376
  2. Yazar: DENİZ DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Ekonomik birimler olarak tanımlanan işletmelerin birincil amacı, kar sağlamaktır. Sunulan üretim ve hizmetler, başlıca dört ana öğenin birleşmesi ile gerçekleşmektedir. Doğa, emek, sermaye ve girişim. Üretim faktörlerinin oluşturduğu bütünlük,“insan”öğesini ön plana çıkarmaktadır. İşletmeler, ekonomik olduğu kadar, sosyal birimlerdir. Gerek üretim gerekse tüketim aşamalarında doğanın ve insanın korunması zorunluluğu, işletmelerin sosyal sorumluluğunun belli kurallara bağlanmasını gerektirmiştir. Sosyal devlet, ülkenin doğal ve insan kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirerek üretimin arttırılması için, işverenlerle işgörenler arasında güvenli dengeler kurulmasını ön görmektedir. Milli gelirin adil ölçüler içersinde paylaştırılması, sosyal devletin başlıca görevleri arasındadır. Sosyal hukuk devleti, bireyler arasında adaletli dengeler kurmak, Özellikle çalışanları korumak amacıyla, işletmelerin uymakla yükümlü oldukları kurallar koymuştur. Günümüzde, toplumun işletmelerden beklentileri, onların ekonomik faaliyetlerini de aşarak, sosyal sorunların çözümüne kadar uzanabilmektedir. İşletmelerin sosyal mevzuattan kaynaklanan yükümlülükleri, çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızın birinci ve ikinci bölümlerinde, sosyal hukuk devleti ve işletmelerin sosyal sorumluluğu kavramları tanımlanarak; gerekleri, belirlenmeye çalışılmıştır. Diğer dört bölümde, sırasıyla işletmelerin kuruluşu sırasında uymaları gereken kurallar ile işletmelerin istihdam, hizmet ve parasal karakterli temel sosyal sorumlulukları incelenmiştir. Sonuç bölümünde toplumun işletmelerden sosyal beklentileriyle, devletin işletmelere yüklediği bu ödevlerin, sosyo-ekonomik açıdan, çalışanlar, işletmeler ve toplum üzerlerindeki yansımaları araştırılırken, işletmelerin sosyal sorumluluklarının kapsamının ne olması gerektiği sorusuna yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fundamental object of establishments, defined as economic units, is to profit. The supplied goods and services are provided by combination and cooperation of four basic elements. Environment, Capital, Human, Entrepreneur. The complementary system that is constructed by these elements, brings“human”factor out. Establishments are social units as well as being economical. Protection necessity of human and nature factors in both production and consumption processes, compells to build up the principles of social responsibilities of companies. Social states which aspires to enhance production by using the human and natural resources in the most effecient way, provide building of fair balances between employees and employers. Equitable distribution of national income is one of the fundamentals of the social states. Social law states legislate in order to construct fair balances among the citiziens, especially to protect the employers. The expectations of the society from the establishments today covers a wide range of activities, going beyond the economical processes and even anaiizing the social problems and finding solutions.“The Responsibilities Of The Establishments Arising From Social Law”constitutes the subject of our thesis. Consequently, in the first and the second sections, social law states and social responsibilities of establishments are defined and analized. In the other four sections, the obligations to be followed at settlement, the fundemental social responsibilities of establishments on employment, services and financial basis are analized respectively. In the conclusion section: while the reflections of the social expectations of the society from companies and these legal regulations on the employers, the establishments and the society are analized, the optimal range of social responsibilities of establishments are examined.