Türkiye's handling of the national security threat resulting from the Syrian crisis (2011-2023): Policies and effectiveness
Türkiye'nin Suriye krizinden kaynaklanan milli güvenlik tehdidiyle mücadelesi (2011-2023): Politikalar ve etkililik
  1. Tez No: 893790
  2. Yazar: ÖMER DUGEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye, 2011'de Suriye krizinin başlamasından bu yana, ulusal güvenliğine yönelik iki temel tehdit ile karşı karşıya kalmış: mülteci akını ve kuzey Suriye'de terör örgütlerinin ortaya çıkışı, bu tehditler Türkiye'nin krize yönelik politikasını ve duruşunu şekillendirmiştir. Bu araştırma, Türkiye devletinin bu tehditlerle nasıl başa çıktığını bilmeyi ve Türkiye'nin Suriye krizine yönelik politikasındaki değişiklikleri ve bu değişikliklere yol açan faktörleri, 2023'e kadar bir dönemden diğerine Türkiye'nin müdahalesindeki ve Suriye çatışmasıyla başa çıkmasındaki farklılıkları izleyerek, tanımlayıcı analitik yaklaşıma dayanarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Suriye krizi yıllarında Türkiye'nin performansını ve Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehditleri etkisiz hale getirmedeki başarısının derecesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin Suriye'deki politika öncelikleri, ana genel hedeflerini önemli ölçüde değiştirmeden, Suriye çatışmasının her aşamasının gereksinimlerine ve değişikliklerine uyum sağlayacak şekilde değişmiştir. Türkiye, Suriye içinde güvenli bir bölge kurulmasını talep etme ve bu bölgenin güvenliğini ve istikrarını sağlama yönündeki tutarlı stratejisi kapsamında, Suriye muhalefetini destekleyen, dolayısıyla uluslararası ve Batılı duruşla uyumlu bir politika benimsedi. Daha sonra Türkiye, terör örgütlerinin tehdidiyle mücadele etmeye odaklanarak ve Suriye muhalefetini desteklemesini bir öncelik olarak terk ederek daha pragmatik bir politika benimsedi. Bu değişim kuzey Suriye'de güvenli bölgenin kurulmasını sağlamak için Türkiye tarafından 2016-2019 yılları arasında üst üste üç askeri operasyon gerçekleştirildiği döneme denk geldi. Türkiye, Suriye çatışmasına dahil olan uluslararası taraflarla denge ilkesine dayalı ihtiyatlı ve etkili bir dış politika izledi, bu politika Suriye'deki operasyonlarının başarısını ve amaçlarının gerçekleştirilmesini sağlamak için uluslararası destek toplamayı amaçladı. Ankara, 2021'in sonunda yeni dış politikası“sıfır sorun”doğrultusunda Esad rejimiyle ilişkileri normalleştirmeye ve yeniden tesis etmeye çalışmaya başladı. Ancak iki taraf arasında bazı çözümsüz konulardaki derin görüş ayrılıkları nedeniyle normalleşme süreci henüz tamamlanamadı.
Özet (Çeviri)
Since the onset of the Syrian crisis in 2011, Türkiye has faced two primary threats to its national security, shaping its policy and stance toward the crisis: the influx of refugees and the emergence of terrorist organizations in northern Syria. This research aims to know how the Turkish state dealt with these threats, and to reveal the changes in Turkish policy towards the Syrian crisis and the factors leading to these periodic changes by monitoring the differences in Turkish intervention and its dealing with the Syrian conflict from one period to another until 2023, relying on the descriptive analytical approach. It also aims to evaluate Turkish performance during the years of the Syrian crisis, and the extent of its success in neutralizing the threats facing Türkiye. Türkiye's policy priorities in Syria have shifted to adapt to the requirements and changes of each stage of the Syrian conflict, without significantly altering its main overarching objectives. Within its consistent strategy of demanding and working towards establishing a safe zone inside Syria and ensuring the security and stability of that area, Türkiye adopted a policy in line with the international and Western stance supporting the Syrian opposition until 2014. Subsequently, Türkiye adopted a more pragmatic policy, focusing on combating the threat of terrorist organizations and abandoning support for the Syrian opposition as a priority. This shift coincided with its military intervention in northern Syria, conducting three successive military operations between 2016-2019 to enforce the establishment of the safe zone, while containing the influx of refugees remained a constant goal of Turkish policy. Türkiye pursued a cautious and effective foreign policy with international parties involved in the Syrian conflict, based on the principle of balance, and aimed at garnering international support to ensure the success of its operations and agendas in Syria. By the end of 2021, in line with the new“zero problems”policy, Ankara began attempting to normalize and restore relations with the Assad regime. However, the normalization process has yet to be completed due to deep disagreements over some intractable issues between the two sides.