Halil Kocagöz'ün hayatı, sanatı ve şiirleri üzerine bir inceleme
A study of Halil Kocagöz's life, art, and poetry
- Tez No: 893791
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ULUSOY TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez, Türk edebiyatının önemli şairlerinden Halil Kocagöz'ün hayatı, sanatı ve şiirlerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Halil Kocagöz, edebi kimliği ve özgün şiir anlayışı ile Türk edebiyatında önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, şairin doğumu, çocukluğu, eğitimi, edebi çevreye girişi ve kariyeri detaylı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, Kocagöz'ün şiir kitapları olan“Bulutlar”,“Adamlar”,“Yaşamak Türküsü”,“Yitik Duman”,“Geyik Düşmesi”,“Atatürk'ün Işığı”,“Uzay Duvarları”ve“Çiçekle Tüfek”edebi ve toplumsal bağlamda değerlendirilmiştir. Bu tez, şairin şiirlerindeki tematik ve yapısal özelliklerin yanı sıra, dil ve anlatım tekniklerini derinlemesine analiz ederek, Halil Kocagöz'ün Türk edebiyatındaki yerini ve eserlerinin değerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive study of the life, art, and poetry of Halil Kocagöz, a significant figure in Turkish literature. Kocagöz is renowned for his unique poetic perspective and his substantial contributions to Turkish poetry. The first part of the study explores his biography, focusing on his early life, education, and entry into the literary world. The second part critically examines his poetry collections, including“Bulutlar”,“Adamlar”,“Yaşamak Türküsü”,“Yitik Duman”,“Geyik Düşmesi”,“Atatürk'ün Işığı”,“Uzay Duvarları”, and“Çiçekle Tüfek”, within their literary and social contexts. This thesis aims to highlight Kocagöz's literary identity and the thematic and structural features of his poetry, ultimately emphasizing his significance and the value of his works in Turkish literature.