Taşrada yayımlanan bir şiir dergisi: Uzak şiir seçkisi (şekil, muhteva ve yazar kadrosu açısından inceleme)
A poetry magazine published in the province: Uzak şiir seçkisi (review in the terms of form, content and writer staff)
- Tez No: 893809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Uzak Şiir Seçkisi dergisi, 2000-2007 yılları arasında aralıklı olarak 63 sayı yayımlanmış bir taşra dergisidir. İlk 9 sayısı İstanbul'da, daha sonraki sayıları ise Ünye'de çıkarılır. Bir şiir dergisi olma özelliğine sahip derginin sahibi ve yazı işleri müdürü İrfan Yıldız Beşlioğlu'dur. Daha önce“Düşler”ve“Göçebe”ile şiir dergileri alanında önemli çalışmaları olan İrfan Yıldız'ın, Uzak Şiir Seçkisi dergisi ile de şiire ve şiir dergiciliğine büyük katkı sağladığı söylenebilir. Taşra dergiciliğinde önemli bir yere sahip olan Uzak Şiir Seçkisi'nin ilk 9 sayısı A4 boyutunda ve tek sayfa olarak çıkarılır. Daha sonraki yıllarda A3 boyutunda ve farklı sayfa sayıları ile değişiklik göstererek çıkarılır. Belirli bir zaman düzeninde çıkmayan dergi, kimi zaman tek sayı kimi zaman da birden fazla sayının bir arada olduğu özel sayılar adı altında çıkarılır. 1-36. sayılar tek tek çıkmış iken, 37-44. sayılar özel sayı 1, 45-53. sayılar özel sayı 2, 54-62. sayılar özel sayı 3 olarak toplu şekilde çıkarılır. Derginin özel sayı 4 adı altında çıkarılan 63. sayısı tek bir sayıdır. Kapaklı tek sayı olan 63. sayı, aynı zamanda son sayı olma özelliğine de sahiptir. Uzak Şiir Seçkisi dergisi bir şiir dergisi olmasına rağmen nesir türlerine de yer verir, çeşitli görsellerle de sayfalarını zenginleştirir. Dergide; şiir, inceleme, makale, eleştiri, biyografi, gezi yazısı, edebi mektup, anı, söyleşi, deneme, röportaj gibi türlerde çok sayıda edebi metin yer alır. Dergide yer alan şiirlere tematik açıdan bakıldığında şiirlerin geniş bir tema yelpazesine sahip olduğu söylenebilir. Ağırlıklı olarak hüzün, ayrılık, aşk, sevgi, özlem, ölüm ve yalnızlık gibi temalar karşımıza çıkar. Dergi, yerli şairlerin yanı sıra yabancı şairlere de yer verir. Bunların arasında İrfan Yıldız, Azer Yaran ve Kaya Demiral gibi isimler öne çıkar. Dergi, taşrada şiir dergiciliğinin devam etmesi adına çok önemli bir görev üstlenir. Bu çalışmanın amacı, taşrada yayımlanan Uzak Şiir Seçkisi dergisini şekil, muhteva ve yazar kadrosu açısından incelemektir.
Özet (Çeviri)
Uzak Şiir Seçkisi magazine is a provincial magazine that was published intermittently for 63 issues between 2000 and 2007. The first 9 issues are published in Istanbul, and the subsequent issues are published in Ünye. The owner and editor-in-chief of the magazine, which is a poetry magazine, is İrfan Yıldız Beşlioğlu. It can be said that İrfan Yıldız, who previously had important works in the field of poetry magazines with“Düşler”and“Göçebe”, made a great contribution to poetry and poetry magazine publishing with the Uzak Şiir Seçkisi magazine. The first 9 issues of Uzak Şiir Seçkisi, which has an important place in provincial magazine publishing, are published in A4 size and as single pages. In later years, it is published in A3 size and with different page numbers. In later years, it is published in A3 size and with different page numbers. The magazine, which is not published in a certain time order, is sometimes published as a single issue and sometimes as special issues consisting of more than one issue. 1-36. While the numbers were released one by one, 37-44. issues special issue 1, 45-53. issues special issue 2, 54-62. The numbers are collectively subtracted as the special number 3. The 63rd issue of the magazine, published under the name Special Issue 4, is a single issue. The 63rd issue, which is the only issue with a cover, also has the distinction of being the last issue. Although Uzak Şiir Seçkisi magazine is a poetry magazine, it also includes prose genres and enriches its pages with various visuals. In the magazine; There are many literary texts in genres such as poetry, review, article, criticism, biography, travel writing, literary letter, memoir, conversation, essay, interview. When the poems in the magazine are looked at from a thematic perspective, it can be said that the poems have a wide range of themes. We mainly encounter themes such as sadness, separation, love, affection, longing, death and loneliness. The magazine includes local poets as well as foreign poets. Among them, names such as İrfan Yıldız, Azer Yaran and Kaya Demiral stand out. The magazine undertakes a very important task in continuing poetry magazine publishing in the provinces. The aim of this study is to examine the journal Uzak Şiir Seçkisi, published in the provinces, in terms of form, content and writer staff.