Stratejı̇k ı̇letı̇şı̇m mesajları: R programlama dı̇lı̇ ile web analı̇tı̇ğı̇ uygulaması
Strategic communication messages: Web analytics application with R programming language
- Tez No: 893833
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu doktora tezinin amacı, stratejik iletişim yönetimi kapsamında özgün bir dış paydaş analizi yöntemi geliştirmek ve araştırmacılar ile stratejik iletişim profesyonellerine bu konuda bir kaynak sunmaktır. Stratejik iletişim yönetimi modeli, strateji ve iletişim kavramlarının doğası gereği disiplinler arası bilgiye ihtiyaç duyduğundan bu araştırmada işletme yönetimi, yönetim ve organizasyon, iletişim araştırmaları, yönetim bilişim sistemleri ve bilgisayar bilimleri alanlarından faydalanılmıştır. Araştırma örneklemi olarak 2023 Fortune 500 en büyük şirketler listesinden Türkiye'de de faaliyet gösteren bir yerli sermaye şirketi olarak Arçelik (2024 yılından itibaren uluslararası pazarda yeni adı Beko) ve bir yabancı sermaye şirketi olarak Bosch seçilmiştir. Bu iki firmaya ait yerel, küresel ve holding seviyesindeki internet haberleri ve sosyal medya paylaşımları; örgüt yapısı, örgüt kültürü, örgüt faaliyetleri ve stratejik yönetim anlayışı değişkenleri esas alınmak suretiyle incelenerek toplanan veriler iki aşamalı nitel araştırma ile analiz edilmiştir. Birinci aşamada R programlama dili ile web analitiği yöntemlerinden biri olan web kazıma yöntemi kullanılarak haber kaynaklarından veri toplanmış ve metin madenciliği uygulanmıştır. İkinci aşamada ise bu firmaların yerel, küresel ve holding seviyelerinde seçilen sosyal medya platformlarında paylaştıkları metin, görsel ve video mesaj içeriği nitel içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda, firmaların yerel, küresel ve holding seviyelerindeki stratejik iletişim uygulamalarının kendi içinde tutarlı ve bağlı olduğu üst örgüt (holding) kültürü ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, sosyal medya ortamında her iki firmanın benzer mesajlara yönelik içerik ürettikleri gözlemlenmiştir. Stratejik iletişim yönetiminin stratejik yönetim anlayışı içinde değerlendirildiği, farklı bir konsept olarak değerlendirilmediği anlaşılmıştır. Doktora tezinin son bölümünde gelecekteki araştırmacılar ve profesyoneller için bu araştırmadan faydalanarak daha geniş kapsamlı uygulamalar geliştirme konusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral thesis is to develop an original external stakeholder analysis method within the scope of strategic communication management and to provide a resource for researchers and strategic communication professionals. management model requires interdisciplinary knowledge due to the nature of strategy and communication concepts, the fields of business management, management and organization, communication research, management information systems and computer science were referred in this research. As research sample, two companies from the Fortune 500 largest companies list 2023 who is also operating in Turkey were selected: a domestic-capital company Arçelik, and a foreign- capital company Bosch. The data was gathered from internet news and social media posts of these two companies, and was analyzed with a two-phase qualitative research. In the first phase, data was collected from news sources by web scraping, which is one of the web analytics methods, and applied text mining with R programming language. In the second stage, the social media posts published by these companies at local, global and conglomerate levels were examined with the qualitative content analysis method. As a result of the research, it was determined that the strategic communication practices of the companies at local, global and conglomerate levels are compatible with one another, and that both companies produce content with similar messages. It has been understood that strategic communication management is not evaluated separately from strategic management. In the last chapter of the dissertation, it was recommended for future researchers to develop more Since the strategic communication comprehensive applications by using this research.