Hastaların hekim seçme kriterleri ve sosyodemografik özellikler ve sağlık okuryazarlık seviyeleri ile ilişkisi
Criteria for physician selection by patients and sociodemographic characteristics and its relationship with health literacy levels
- Tez No: 893834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Hekim tercihi, hastaların hastalıkları ile alakalı uzmanlık dalları arasında ihtisas yapmış doktorlar arasından kendi kriterlerine göre en uygun olanı seçmesidir. Dünya Sağlık Örgütü sağlık okuryazarlığını "sağlıkta iyilik halini korumak ve geliştirmek için kişilerin sağlık bilgisine ulaşım, bilgiyi idrak etme ve kullanma yetenekleri ile istekleri konusundaki bilişsel ve sosyal beceriler'' şeklinde tanımlamıştır. Çalışmamız hastaların hekim seçimi ile sosyodemografik ve sağlık okuryazarlıkları arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Buradan yola çıkarak iyi bir hasta-hekim ilişkisi kurulması ve bunun sonucunda ise daha kaliteli birinci basamak sağlık hizmetleri sunulması çalışmanın asıl amacıydı. Gereç ve Yöntem: Araştırma gözlemsel tipte kesitsel bir anket çalışmasıdır. Hazırlanan anket formları Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Aile Hekimliği, Genel Cerrahi, Üroloji, Dahiliye polikliniklerine 01/12/2023-20/03/2024 tarihleri arasında başvuran ve sıra bekleyen hastalar üzerine uygulanmıştır. Çalışmada sağlık okuryazarlık ölçeği olan TSOY-32 kullanılmıştır. Ayrıca hekim seçimine yönelik kendi hazırladığımız anket soruları ve sosyodemografik bilgilerin sorgulandığı bölüm de bulunmaktadır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 27.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Physician choice is the process through which patients select the most suitable doctor from among those who have specialized in relevant medical fields according to their own criteria. The World Health Organization defines health literacy as“the cognitive and social skills that determine the motivation and ability of individuals to gain access to, understand, and use information in ways that promote and maintain good health.”Our study aims to determine the relationship between patients' physician selection and their sociodemographic factors and health literacy. The main goal of the study was to establish a good patient-physician relationship, and consequently, to provide higher-quality primary healthcare services. Materials and Methods: The study is an observational cross-sectional survey. The prepared questionnaire forms were applied to patients waiting in line at the Family Medicine, General Surgery, Urology, and Internal Medicine outpatient clinics of Ankara Bilkent City Hospital between 01/12/2023 and 20/03/2024. The study utilized the health literacy scale TSOY-32. Additionally, there is a section with questions we prepared regarding physician selection and a section querying sociodemographic information. Statistical analyses and calculations were performed using IBM SPSS Statistics 27.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007. A p-value of