Sürtünmeli delme yönteminin işleme parametrelerinin deneyselolarak araştırılması
Experimental investigation of the machining parameters of the friction drilling method
  1. Tez No: 893853
  2. Yazar: ÖMER FARUK AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, geleneksel olmayan bir imalat yöntemi olan sürtünmeli delme yöntemi (SDY) ile 50x50 mm ölçülerinde ve 4 mm kalınlığında Al7075 malzemesine farklı takımlarla (30˚, 45˚, 60˚ konik bölgeli takımlar), farklı ilerleme hızlarında (20, 40, 60, ve 80 mm/min) ve farklı dönme hızlarında (1800, 2400, 3000, 3600 rpm) dönme hızlarında delikler delinmiş ve ardından ovalama kılavuzu ile M8 diş açılmıştır. Bu numuneler çekme ve mikro sertlik testlerine tabii tutulmuştur. Yapılan deneyler sonucunda, dönme hızı arttıkça mikro sertlik değeri, çekme kuvveti ve kopma mukavemeti değerlerinin azaldığı görülmüştür. 60 ve 80 mm/min ilerleme hızlarında benzer mikro sertlik değeri, çekme kuvveti ve kopma mukavemeti değerleri elde edilmiştir. En yüksek mikro sertlik değeri, çekme kuvveti ve kopma mukavemeti değerleri 40 mm/min ilerleme hızında elde edilirken en düşük mikro sertlik değeri, çekme kuvveti ve kopma mukavemeti değerleri 20 mm/min ilerleme hızında elde edilmiştir. Tüm deneyler göz önüne alındığında en yüksek mikro sertlik değeri, çekme kuvveti ve kopma mukavemeti 45° konik bölgeli takımda 40 mm/min ilerleme hızında ve 1800 rpm dönme hızında elde edilmiştir. En düşük mikro sertlik değeri, çekme kuvveti ve kopma mukavemeti ise 60° konik bölgeli takımda 20 mm/min ilerleme hızında ve 3600 rpm dönme hızında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, M8 holes were drilled into Al7075 material with dimensions of 50x50 mm and a thickness of 4 mm using the friction drilling method (FDM), an unconventional manufacturing method. Different tools with conical zones of 30°, 45°, and 60° were used. Various feed rates (20, 40, 60, and 80 mm/min) and rotation speeds (1800, 2400, 3000, 3600 rpm) were applied. Subsequently, thread tapping was performed using a tapping guide. The samples were subjected to tensile and microhardness tests. The experimental results showed that as the rotation speed increased, the microhardness value, tensile strength, and breaking strength decreased. Similar microhardness values, tensile strength, and breaking strength were obtained at feed rates of 60 and 80 mm/min. The highest microhardness value, tensile strength, and breaking strength were achieved at a feed rate of 40 mm/min. The lowest values were obtained at a feed rate of 20 mm/min. Considering all the experiments, the highest microhardness value, tensile strength, and breaking strength were obtained with the 45° conical zone tool at a feed rate of 40 mm/min and a rotation speed of 1800 rpm. The lowest values were observed with the 60° conical zone tool at a feed rate of 20 mm/min and a rotation speed of 3600 rpm.