The politics of (non) retrenchment in two most different cases: A comparative analysis of societal response in France and Türkiye between 1980-2018
En farkli ı̇ki̇ örnekte daralma(ma) politikası: 1980-2018 arasında Fransa ve Türki̇ye'de toplumsal tepki̇lerin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 893887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZGÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Neoliberalizm, refah devletinde daralma kavramını gündeme getirmiş ve bu kavramı refah devletinin dönüşümü izlemiştir. Bu tez, 1980'lerin neoliberal devriminden sonra Fransa ve Türkiye refah devletlerini karşılaştırmaktadır. Her iki devletin de ailecilik kavramının yapısal sınırlama olarak var olması ve bunun toplumsal tepki nedensellik mekanizmasında görülmesiyle refah politikalarında daralmaya gitmeyeceği savunulmaktadır Fransa, değişime en dirençli olduğu düşünülen gelişmiş bir Kıta Avrupası refah devletiyken, Türkiye artan refah cömertliği ile gelişmekte olan bir Güney Avrupa refah devletidir. Tez, iki vakanın uygunluğunu dikkate alarak, en farklı sistem tasarımını (MDSD) benimsemektedir. Benzer sonuçlar üreten nedensel mekanizmayı, yani geri çekilmemeyi ortaya koymak için iki farklı vakada toplumsal tepkinin ortak bir paydasını tanımlamaktadır. Bu nedenle tez, Fransa ve Türkiye'nin benzer sonuçlar üreten refah devleti daralmasına yönelik neoliberal baskılara verdikleri tepkileri en farklı örnekler olarak analiz etmektedir. Sebep ve sonuç arasındaki ilişkiyi araştırmak için nedensel analiz yöntemi kullanılmıştır. Ampirik analiz, nicel veri kaynağı olarak sosyal harcamaları (SOCX) kullanmakta ve 1980-2018 yılları arasındaki politika paradigmalarını analiz etmektedir. Tez, Fransa ve Türkiye'nin önemli ölçüde farklı vakalar olmalarına rağmen, iktidar partisinin vatandaşlar için meşruiyetinin, nedensel mekanizma olan politika yapımında çok önemli olduğunu incelemektedir. Ailenin yapısal bir kısıtlama olarak rolü, ailecilik uygulamaları ve aileyi zayıflatacak değişikliklere karşı direnci aracılığıyla görülür ve seçimler aracılığıyla ifade edilmektedir. Bir aile içindeki yerleşik cinsiyet rolleri ve kuşaklar arası roller, toplumsal refahtaki gerilemeye karşı toplumsal tepkiyi yaratır. Devlet-aile-piyasa üçgenindeki üç önermeli durum, her iki ülkede de görülmekte ve güçlü devletçilik ve yapısal bir kısıtlama olarak ailecilik üçgenin iki güçlü elementidir.
Özet (Çeviri)
The neoliberalism brings the notion of welfare state retrenchment into discussion that is followed by welfare state transformation. This thesis compares France and Türkiye's welfare states after the neoliberal revolution of the 1980s. It argues that both states avoided retrenchment because of the existence of a causal mechanism that is societal response thar also has a root cause that is familization. The thesis adopts most different systems design (MDSD). It identifies similarities in two dissimilar cases to establish the causal mechanism that produces similar outcomes, namely, non-retrenchment. France is a continental-European welfare state that had a developed welfare state at the time and is regarded as most resilient to change, whereas Türkiye is a Southern European welfare that is not developed but emerging. Therefore, the thesis analyzes France and Türkiye's as most different cases' responses to neoliberal pressures for fiscal retrenchment to determine the common characteristics that produce similar outcomes. Causal analysis is used to investigate the relationship between cause and outcome. The empirical analysis uses social expenditure (SOCX) as the quantitative data source and analyzes policy paradigms between 1980-2018. The thesis identifies that even though France and Türkiye are significantly different cases, the legitimacy of the incumbent party for citizens is quintessential in policymaking, which is the causal mechanism. The role of the family as a structural constraint is seen through familization and its resistance to the changes that would weaken the family. The established gender and intergenerational roles within a family create the societal response to the retrenchment in social welfare. The trilemma of state-family-market is visible in both cases, with the mere strong state and family that retains family as a structural constraint.