Neglected narratives: The absence of Ottoman migration in Argentine historiography
İhmal edilen anlatılar: Arjantin tarih yazımında Osmanlı göçünün eksikliği
  1. Tez No: 893888
  2. Yazar: ÖZLEM SULTAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENNETH WEISBRODE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
19. ve 20. yüzyıllar boyunca Arjantin, hem vasıflı hemde vasıfsız işgücüne yönelik ihtiyacın ortaya çıkmasına yol açan bir ekonomik gelişme ve ilerleme dönemi geçirdi.Aynı zamanda, önemli sayıda insan siyasi huzursuzluk, mali mücadeleler ve etnik kökene veya dine dayalı ayrımcılık nedeniyle Osmanlı İmparatorluğu'ndan göç etmeye başladı. Arjantin, Amerika kıtasında bu göçün önemli bir noktasını oluşturmaktadır. Ancak Osmanlı İmparatorluğu'ndan göç edenlerin hikayeleri Arjantin'in tarihsel anlatılarında çok fazla yer almamaktadır. Bu soruna yanıt verme amacıyla, çalışma Osmanlı göçüyle oluşan çeşitli ve parçalanmış toplulukları incelemeyi, bu toplulukların kültürel miraslarını korurken aynı zamanda Arjantin toplumuna asimile olma zorluklarıyla nasıl başa çıktıklarını analiz etmeyi amaçladı. Osmanlı'dan göç eden topluluklar arasındaki farklılıklar, ayrı ve sıklıkla izole toplulukların oluşmasına yol açmış, bu da Osmanlı göçünün tutarlı bir tarihsel olay olarak tanımlanmasını zorlaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
During the course of the 19th and 20th centuries, Argentina underwent a period of swift economic expansion and advancement, leading to the emergence of a robust need for both skilled and unskilled workforce. Simultaneously, considerable numbers of people left the Ottoman Empire due to political unrest, financial struggles, and discrimination based on ethnicity and religion. While a multitude of migrants made their way to Argentina from diverse regions globally, the specific encounters and journeys of those originating from the Ottoman Empire have frequently been neglected in the historical accounts of Argentina. Intending to respond to this issue, the study sought to examine the diverse and fragmented communities that were formed through Ottoman migration, analyzing how these communities dealt with the preservation of their cultural roots while also facing the challenges of assimilating into Argentine society. Ottoman migrants, such as Armenians, Syrians, and Lebanese, stood out from European immigrants because of the evident differences in their ethnicity, religion, and language.The wide range of differences among Ottoman migrants resulted in the formation of separate and frequently secluded societies, causing the overall journey of these individuals to be challenging to identify as a cohesive historical occurrence.