Artırılmış gerçeklik uygulamalarının bibliyometrik analiz ve meta sentez yöntemi ile incelenmesi
Investigation of augmented reality applications using bibliometric analysis and meta synthesis method
  1. Tez No: 894000
  2. Yazar: SİNEM GÖRÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gelişen ve değişen teknoloji birçok alanda olduğu gibi pazarlama alanını da derinden etkilemiştir. İşletmelerin pazarlama stratejilerindeki değişim, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarındaki değişimin ve teknolojik yeniliklerin bir sonucudur. Bu çalışmamızda Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının bibliyometrik analiz ile hangi alanlarda kullanıldığını, işletmelere sunmuş oldukları avantaj ve dezavantajlardan, teknolojinin tüketiciler üzerindeki etkilerinden bahsedilmiştir. Araştırma verilerine 2000-2024 yılları arasında“Augmented Reality and Marketing”,“AR Marketing”,“Augmented Reality Marketing”anahtar kelimeleri ile Web of Science veri tabanından ulaşılmıştır. Veri tabanından elde edilen 1269 çalışma VOSviewer programında analiz edilmiştir. İkinci çalışma olarak tercih edilen meta sentez analizi 1269 çalışma içinden elde edilen 494 nitel çalışmalar üzerinde gerçekleşmiştir. Araştırma sonuçlarına göre artırılmış gerçeklik ile ilgili bilimsel çalışmaların her yıl arttığı, teknoloji uygulamaları alanında daha fazla çalışmalar yapıldığı ve pazarlama, turizm ve eğitim alanlarında yapılan çalışmalar da artırılmış gerçeklik uygulamalarının avantaj ve dezavantajlarını vurgulamaktadır. İlgili alandaki çalışmalar işletmelerin artırılmış gerçeklik teknolojilerini faaliyet alanlarına dahil ederek müşteri etkileşimi ve rekabet avantajı sağlayabilecekleri yönündedir. Bu teknoloji, fiziksel mağazaları ziyaret edemeyen müşterilere ürünler hakkında ayrıntılı bilgi ve destek sunarak, bilinçli satın alma kararları vermelerine yardımcı olmaktadır. Çalışma artırılmış gerçeklik uygulamalarının sunmuş olduğu avantaj ve dezavantajlar, sınır ve zorluklar göz önünde bulundurularak gelecek çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Developing and changing technology has deeply affected the field of marketing, as in many other fields. The change in marketing strategies of businesses is a result of the change in consumers' wants and needs and technological innovations. In this study, we talk about the areas in which Augmented Reality applications are used through bibliometric analysis, the advantages and disadvantages they offer to businesses, and the effects of technology on consumers. Research data was accessed from the Web of Science database with the keywords“Augmented Reality and Marketing”,“AR Marketing”,“Augmented Reality Marketing”between 2000 and 2024. 1269 studies obtained from the database were analyzed in the VOSviewer program. The meta synthesis analysis, which was preferred as the second study, was carried out on 494 qualitative studies obtained from 1269 studies. According to the research results, scientific studies on augmented reality increase every year, more studies are carried out in the field of technology applications, and studies in the fields of marketing, tourism and education emphasize the advantages and disadvantages of augmented reality applications. Studies in the relevant field indicate that businesses can provide customer interaction and competitive advantage by incorporating augmented reality technologies into their fields of activity. This technology helps customers who cannot visit physical stores make informed purchasing decisions by providing detailed information and support about products. It is thought that the study will contribute to future studies by taking into account the advantages and disadvantages, limits and difficulties offered by augmented reality applications.