N-methyl-4-phenylpyridinium ıodide (MPP+) aracılıparkinson hücre modelinde otofaji aktivatörüfluspirilenin endoplazma retikulumu stresindeki ıre1yolağına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the autophagy activatorfluspirylene on the ire1 pathway in endoplasmic reticulum stress in n-methyl4-phenylpyridinium iodide (MPP+) mediated parkinson's cell model,
  1. Tez No: 894143
  2. Yazar: MERVE AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. PERGİN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünya genelinde ikinci en sık görülen nörodejeneratif hastalık olan Parkinson hastalığının altında yatan birçok moleküler mekanizma bulunmaktadır. Bu mekanizmalardan biri de endoplazma retikulumu stresidir. Endoplazma retikulumu stresi üç adet sensör görevi yapan protein tarafından algılanarak endoplazma retikulumunda yapım veya yıkım ile ilişkili yolakları aktifleştirmektedir. Parkinson hastalığındaki bozukluk görülen bir başka moleküler mekanizma ise bozulmuş olan otofajidir. Otofaji bir hücre ölümü olmasının yanı sıra hasarlı organel, yanlış katlanmış protein gibi yapıları temizleyerek hücrede kurtarıcı bir görev üstlenmektedir. Tüm bu bilgilerden yola çıkarak MPP+ toksini ile H4 insan nöroglioma hücreleri ile oluşturulmuş Parkinson hastalığı modelinde ATG5 aracılı otofajiyi indükleyen Fluspirilenin, hücrelerdeki endoplazma retikulumu stresi sensörlerinden biri olan IRE1 üzerine etkisinin araştırılması için gözlemsel tanımlayıcı bir çalışma planlandı. Oluşturulan Parkinson hastalığı modelinde otofajinin hücre canlılığına olan etkisi MTT testi ile belirlendi. Hastalıkta bozulan otofajinin ATG5 aracılı otofaji aktivasyonu ile geri döndürüldüğü LC3B immünositokimyası ile gösterildi. Endoplazma retikulumu stresini belirlemek için yapılan pIRE1 immünişaretlemesinde, pIRE1 immünoreaktivitesi ELİSA yöntemi ile ölçülen total IRE1 seviyesi ile standardize edildiğinde ER stresinin arttığı saptandı. ER-Tracker boyaması ile endoplazma retikulumunun yapısının Parkinson hastalığı modelinde bozulduğu ve otofaji ile geri döndürüldüğü saptandı. Bu çalışma ile MPP+ toksin aracılı Parkinson hastalığı modelinde ATG5 aracılı otofaji ile IRE1 bağımlı endoplazma retikulumu stresi arasındaki ilişki ilk defa gösterildi.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease, the second most common neurodegenerative disease worldwide, has many underlying molecular mechanisms. One of these mechanisms is endoplasmic reticulum stress. Endoplasmic reticulum stress is detected by three proteins acting as sensors, activating pathways associated with synthesis or degradation in the endoplasmic reticulum. Another molecular mechanism observed in Parkinson's disease is impaired autophagy. Autophagy not only serves as a cellular death mechanism but also plays a salvaging role by clearing damaged organelles and misfolded proteins in the cell. In this study, we aimed to observe and describe the effect of Fluspirilene, which induces ATG5-mediated autophagy, on IRE1, one of the endoplasmic reticulum stress sensors, in a Parkinson's disease model created with MPP+ toxin on H4 human neuroglioma cells. We determined the effect of autophagy on cell viability in the Parkinson's disease model by using the MTT assay. The reversal of impaired autophagy with ATG5-mediated autophagy activation is detected by LC3B immunocytochemistry. By the pIRE1 immunocytochemistry used to detect the endoplasmic reticulum stress, after the standardization of pIRE1 immunoreactivity with the total IRE1 levels measured using the ELISA method, endoplasmic reticulum stress was found to be increased. With the ER-Tracker staining it is seen that the morphology of the endoplasmic reticulum was destroyed in the Parkinson's disease model, but restored with autophagy. With this study, in the MPP+ toxin-mediated Parkinson's disease model the relationship between ATG5-mediated autophagy and IRE1 mediated endoplasmic reticulum stress was shown for the first time .