Devlet televizyonundan kamu televizyonuna 'Türkiye için bir kamu televizyonu modeli'
From state television to public television 'A public television model for Turkey'
- Tez No: 89415
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye için yeni bir kamu televizyonu modeli geliştirmeyi hedefleyen bu tezde TRT Televizyonunun devlet televizyonundan kamu televizyonuna dönüşüm sürecine katkıda bulunmak amacıyla dünyanın belli başlı kamu yayın kurumlarının örgütlenme modelleri incelenip, kurumun tarihsel gelişimi ve örgütlenme yapısı da göz önüne alınarak uygulamaya yönelik gerçekçi bir yeniden yapılanma modeli yaratılmıştır. Yaratılan bu yeni modelde kaynak olarak dünyanın en saygın kamu yayın kuruluşu BBC'nin temel öğe ve işlevlerinin benzerleri yer almakla birlikte Türkiye koşullan da göz ardı edilmemeye çalışılmıştır. Modelin temelinde kurumun üretim kalitesini (program) arttırmak için kaynak yönetiminde verimlilik, merkeziyetçi yapıdan yetki ve sorumluluğun üretim birimlerine kaydırılması gibi yaklaşımlarla özerk, güçlü bir kamu televizyonu ve kamu yayın kurumunun profili çizilmiştir. Bu modelin hayata geçirilmesiyle TRT 2000'li yıllara başarılı bir kamu yayıncısı olarak imza atabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aiming to develop a new public television model to support transform TRT from state television to public television, in this thesis, organizational structures of the principal public broadcasting services around the world were examined and a new contemporary re-organization model for TRT was created considering also the historical development and various past organizational structures of TRT. Being the world's most respected public broadcasting service, fundamental elements and functions of BBC, has been the main resource to this new model. However, these were altered according to the specific conditions of Turkey and TRT. In the foundation of this model, new approaches like increasing productivity in resources management, transferring authority and responsibility from central management to production units are accentuated to enhance the production quality of TRT and to build an autonomous and powerful public television and public broadcasting service. Applying this contemporary model, TRT may leave its signature to the coming millenium as a successful public broadcasting company.