Üçüncü basamak bir sağlık kuruluşunda intern ve asistan hekimlerin spinal musküler atrofi (SMA) hastalığı hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels of intern and assistant doctors about spinal muscular atrophy (SMA) disease in a tertiary healthcare institution
- Tez No: 894190
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Spinal Musküler Atrofi (SMA), spinal kord ön boynuz motor nöronları ve beyin sapı motor nükleuslarının dejenerasyonu sonucu progresif geri dönüşümsüz kas atrofisi ve güçsüzlüğü ile karakterize kalıtsal bir nöromüsküler hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde yenidoğan ölümleri arasında üst sıralarda olması, bebek ölümlerinde kistik fibrozisten sonra en sık görülen ikinci genetik hastalık olması, mortalite ve morbiditenin yüksek olması bu hastalıktan korunma ve önleyici sağlık politikalarının önemini gözler önüne sermiştir. Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki intern ve asistan hekimlerin SMA hastalığı hakkındaki bilgi düzeylerinin ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan intern ve asistan hekimden oluşan toplam 272 kişiye yönelik literatür ve kaynak kitapların taranması sonucunda elde edilen güncel bilgiler doğrultusunda 10 sorudan oluşan sosyodemografik veriler ve SMA hastalığı hakkında 40 bilgi sorusu olmak üzere toplam 50 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşülerek doldurulmuştur. Bulgular: Çalışmaya 92'si (%33,8) kadın ve 180'i (%66,2) erkek olmak üzere toplam 272 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların 140'ı (%51,5) intern hekim ve 132'si (%48,5) asistan hekimdir. Çalışmamızdaki katılımcılara yöneltilen sorular alt başlıklara ayrıldığında SMA hastalığı ile ilgili klinik ve taşıyıcı tarama programı konularının bilgi düzeyi diğer bütün alt başlık konularının bilgi düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. Evli olanların bilgi düzeyi, bekar olanların bilgi düzeyinden anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,001). ASM deneyimine sahip olanların bilgi düzeyi, ASM deneyimi olmayanlara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,003). Çalışmamızda, katılımcıların yaşı ile meslek süresi ve toplam puan arasında pozitif yönde bir korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Spinal Muscular Atrophy (SMA) is a hereditary neuromuscular disorder characterized by progressive irreversible muscle atrophy and weakness due to the degeneration of motor neurons in the spinal cord anterior horn and motor nuclei in the brainstem. The fact that it is among the top causes of neonatal deaths in developed countries, is the second most common genetic disease after cystic fibrosis in infant deaths, and has high mortality and morbidity have revealed the importance of protection and preventive health policies from this disease. This study aims to evaluate the extent of knowledge and awareness about SMA disease among intern and assistant doctors at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine. Materials and Methods: Consistent with information gathered from a comprehensive review of existing literature, a survey form containing a total of 50 questions (10 on sociodemographic data and 40 on SMA disease information) was administered through face-to-face interviews with both intern and assistant doctors meeting the inclusion criteria. Results: The study included a total of 272 participants, comprising 92 (33.8%) women and 180 (66.2%) men. Among them, 140 (51.5%) were intern doctors, and 132 (48.5%) were assistant doctors. Upon categorizing the questions posed to participants in our study into subheadings, it was observed that the knowledge level concerning topics related to SMA disease within the clinical and carrier screening program was higher compared to all other subheadings. Notably, the knowledge level of married individuals was significantly higher than that of their single counterparts (p = 0.001). The study revealed a significant difference in knowledge levels between individuals with ASM experience and those without (p=0.003). Furthermore, our investigation identified a positive correlation between participants' age, career duration, and total score.