Huzurevi iç mekânlarının nanomalzeme bağlamında değerlendirilmesi:Gaziantep kenti huzurevleri örneği
Evaluation of nursing home interiors in context of nanomaterials: Example of Gaziantep city nursing homes
  1. Tez No: 894239
  2. Yazar: CANAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AVLANMAZ BİLECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çağımızın teknolojisi olarak kabul edilen nanoteknolojik malzeme yeni bir malzemedir. Nanoteknoloji malzemelerin kullanımı önceleri sanayi alanında yaygın olsa da, günümüzde bilimsel ve teknolojik olarak gerek mimari alanda gerekse iç mekânlarda nanomalzeme kullanımı artmaktadır. Nanoteknolojik malzemeler kendiliğinden temizlenme ve kolay temizlenme özelliklerine sahiptir. Bu bağlamda teknolojiyle kendi kendini onarabilen, kendi hatalarını bulabilen, kendi kendini aydınlatabilen, kendini temizleyen malzeme üretimi yapılmaya başlanmıştır. Nanomalzemeler geleneksel yöntemlerle üretilen malzemelerden daha güvenli, işgücü ve zamandan tasarruf sağlayan, sürdürülebilir malzemelerdir. Nanomalzemeler daha hafif ve işlevsel olmaları nedeniyle ileri yaşta kişilerin yaşadığı huzurevlerinin iç mekânlarında, tavan, duvar, zemin ve mobilya yüzeylerinde kullanılmaları hem bakım maliyetlerinin iyileştirilmesi hem de kolay temizlenebilir oldukları için sağlık açısından önemlidir. Bu çalışmada Gaziantep'te bulunan huzurevleri nanomalzeme bağlamında değerlendirilmiştir. Amaç, çağın teknolojisi olarak kabul edilen nanoteknolojik malzemelerin yeni huzurevi tasarımlarına öncü olmak adına incelenmesi ve yaşlı kişilere kullanım kolaylığı sağlanmasının yollarını araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnological material, which is considered the technology of our age, is a new material. Although the use of nanotechnology materials was common in the field of industry before, the use of nano materials is increasing scientifically and technologically, both in architectural fields and in interiors. Nanotechnological materials have the ability to be self-cleaning or easy to clean, In this context, the production of self-repairing, self-enlightening, self-cleaning materials has started to be made with technology. Nanomaterials are safer than traditional methods, save time in terms of labor, and are also sustainable. Since nanomaterials are lighter and more functional, their use on ceilings, walls, floors and furniture surfaces in the interiors of nursing homes where many elderly people live is important both in terms of improving maintenance costs and in terms of health as they are easy to clean. The aim of this study is to examine nanotechnological materials, which are accepted as the technology of our age, through the example of nursing homes, to integrate nano materials into nursing homes, to provide ease of use to elderly people, and to examine the materials used as a pioneer in newly made nursing home designs, and to evaluate the nursing homes in Gaziantep in the context of Nano materials.