Bazı sıçrayan örümcek türlerinin (Araneae: Saltıcıdae) kütikular yapılarının morfolojisi
Morphology of the cuticular scales of some jumping spider species (Araneae, Salticidae)
- Tez No: 894238
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışmasında, Salticidae familyasına ait Aelurillus concolor Kulczyński, 1901, Attulus distinguendus (Simon, 1868), Cyrba algerina (Lucas, 1846), Heliophanus kochii Simon, 1868, Marpissa muscosa (Clerck, 1757), Mogrus neglectus (Simon, 1868), Philaeus chrysops (Poda, 1761), Phlegra cinereofasciata (Simon, 1868), Salticus scenicus (Clerck, 1757) türlerinin prozoma, opistozoma ve bacakları üzerindeki setaların morfolojileri SEM ile belirlenmiştir. Setaların 3 farklı morfolojide plumose (tüysü), spatulat (pulsu) ve lanseolat (mızraksı) olduğu görülmüştür. Seta morfolojileri çalışılan türlerden Aelurillus concolor Kulczyński, 1901 ve Attulus distinguendus (Simon, 1868) türlerinde 2 farklı seta morfolojisine rastlanırken diğer 7 türde tek bir seta morfolojisine rastlanılmıştır. Plumose tip seta Cyrba algerina (Lucas, 1846) türünde, spatulat tip seta Heliophanus kochii Simon, 1868 türünde görülürken lanseolat tip setalar Marpissa muscosa (Clerck, 1757), Mogrus neglectus (Simon, 1868), Philaeus chrysops (Poda, 1761), Phlegra cinereofasciata (Simon, 1868) ve Salticus scenicus (Clerck, 1757) türlerinde görülmektedir. Bu çalışma ülkemizde yayılış gösteren Salticidae familyasına ait türlerin seta morfolojilerini belirmek üzere yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the morphology of the setae on the prosoma, opisthosoma and legs of species belonging to the family Salticidae, Aelurillus concolor Kulczyński, 1901, Attulus distinguendus (Simon, 1868), Cyrba algerina (Lucas, 1846), Heliophanus kochii Simon, 1868, Marpissa muscosa (Clerck, 1757) Mogrus neglectus (Simon, 1868), Philaeus chrysops(Poda, 1761), Phlegra cinereofasciata (Simon, 1868), Salticus scenicus(Clerck, 1757) were determined by SEM. It was observed that the setae were plumose, spatulate and lanceolate in 3 different morphologies. While 2 different seta morphologies were observed in Aelurillus concolor Kulczyński, 1901 and Attulus distinguendus (Simon, 1868), a single seta morphology was observed in the other 7 species. Plumose type setae in Cyrba algerina (Lucas, 1846), spatulate type setae in Heliophanus kochii Simon, 1868, lanceolate type setae in Marpissa muscosa (Clerck, 1757), Mogrus neglectus (Simon, 1868), Philaeus chrysops (Poda, 1761), Phlegra cinereofasciata (Simon, 1868) and Salticus scenicus (Clerck, 1757) were observed. This is the first study on the species belonging to the family Salticidae distributed in Türkiye.