Domates hasat artıklarından yapılan silaj ve peletlerin yem değerinin in vitro yöntemlerle belirlenmesi
Determination of the feed value of silages and pellets made from tomato harvest residues by in vitro methods
- Tez No: 894244
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, hasat sonrası serada kalan domates (Lycopersicon esculentum) bitkisinin (HDB) ve bu materyalden farklı katkı maddeleriyle hazırlanan silajların ve peletlerin kaba yem kalitesini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Üç aşamada yürütülen bu çalışmada öncelikle HDB taze, katkısız silajları ve peletleri değerlendirilmiştir. İkinci aşamada HDB silajları katkısız (NK), melas (MS), üre+melas (ÜMS), arpa (AS) veya mikrobiyal inokülant (MİS) ilavesiyle hazırlanırlanmış, katkılı tüm silaj muameleleri %5 buğday samanı ilave edilerek silolanmış, ayrıca saman ilaveli katkısız HDB silajları da (PK) değerlendirilmiştir. Üçüncü aşamada peletler katkısız (KP), sepiyolit (SP), sepiyolit+melas (SMP), sepiyolit+üre+melas (SÜMP) veya sepiyolit+arpa (SAP) ilavesiyle hazırlanmıştır. Denemede kullanılan yemlerin besin madde analizleri, silajların ve peletlerin kalite parametreleri, nispi yem değerleri (NYD) ile nispi kaba yem kaliteleri (NKK) belirlenmiş olup, yemlerin in vitro gaz üretimleri (İVGÜ) Hohenheim gaz testi ile, metan ölçümleri infrared metan analizörü ile, in vitro gerçek sindirilebilirlikleri (İVGS) ise DaisyII inkübatör kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada incelenen yemlerin ekonomik analizleri yapılmış olup, elde edilen veriler tesadüf parselleri deneme tertibine göre istatistik analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the forage quality of the post-harvest tomato (Lycopersicon esculentum) plant (PTP) and the silages and pellets prepared from this material with different additives. This study was conducted in three stages. Firstly, fresh form, silage and pellets without additives were evaluated. In the second stage, PTP silages were prepared without additives (NK), molasses (MS), urea+molasses (UMS), barley (BS), or microbial inoculant (MIS) additions. All silage treatments with additives were ensiled with 5% wheat straw. Therefore, PTP without additives with straw addition (PK) was evaluated. In the third stage, PTP pellets were prepared without additives (KP), with the additions of sepiolite (SP), sepiolite+molasses (SMP), sepiolite+urea+molasses (SUMP) or sepiolite+barley (SBP). Nutrient contents, silage and pellets quality parameters, relative feed values (RFV), relative forage quality (RFQ), in vitro gas production (IVGP) with the Hohenheim gas test, methane production with the infrared methane analyzer, and in vitro true digestibility (IVTD) in the DaisyII incubator were determined. Economic analyses of the feeds were performed, and the obtained data were subjected to statistical analysis according to the complete randomized design.