Domates bitkisinin hasat sonrasında kalan vejetatif kısımlarından doğal domates aroması elde edilmesi
Obtaining of natural tomato aroma from post-harvest vegetative parts of the tomato plant
  1. Tez No: 987577
  2. Yazar: ALEYNA OKUTUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE REYHAN ÖZİYCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gıda endüstrisinde ürün işleme atıklarının geri kazanımına yönelik birçok çalışma yer almaktadır. Domates işleme atıklarının kullanılması ile likopen geri kazanımına yönelik birçok çalışma yapılmaktadır. Fakat bu çalışmalar domatesin işlenmesi sonucunda kalan kısımlarının değerlendirilmesi üzerine yapılmış olmakla birlikte çoğunlukla hayvan yemi ve gübre üretimi çalışmalarını kapsamaktadır. Ayrıca, domates atıklarından likopen ekstraksiyonu üzerine de araştırmalar mevcuttur. Önceki çalışmalardan farklı olarak üretimi yaygın olan domatesin yalnızca meyve kaynaklı atıkları değil, vejetatif kısımlarının da değerlendirilmesi çevresel geri kazanım açısından önemli bir fark yaratacaktır. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda domates ve vejetatif kısımlarında aroma bileşiklerinin varlığı belirlenmiştir. Ancak, fraksiyonel damıtma ile farklı mutlak basınçlar kullanarak vejetatif kısımlarda uçucu aroma bileşiklerinin izole edilmesi ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada domatesin tarımsal üretimi sırasında ortaya çıkan bitki atıklarından doğal domates aromasının elde edilmesini amaçlanmıştır. Domatesin karakteristik aroması bitkinin vejetatif kısımlarında da (yaprak, gövde, sap) bulunmaktadır. Ancak bu bileşikler vejetatif kısımlarda yoğun otsu uçucu bileşiklerle birlikte azeotropik bir karışım halindedir. Dolayısıyla, buhar destilasyonu gibi basit bir yöntemle ayrılması mümkün değildir. Bu nedenle sunulan tez çalışmasında uçucu karışımdan domates aromasını oluşturan fraksiyonlar azeotropik karışımların ayrılmasında etkili olan rektifikasyon uygulamasıyla elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre domatesin vejetatif kısımlarından uçucu aroma bileşiklerinin saf olarak elde edilmesinin mümkün olduğu ortaya konmuştur. Otsu aromaların yoğunluk gösterdiği koşullar belirlenerek domatesin karakteristik aromasını veren bileşiklerin ayrıştırılmasını sağlayan şartlar saptanmıştır. Bitkide en yüksek konsantrasyonda bulunan üç bileşik sırasıyla hekzanal, hekzanol ve fenetil alkol olarak belirlenmiştir. Bu üç bileşik ile birlikte tespit edilen 25 uçucu bileşiğin tamamının vejetatif kısımlarda domates meyvesine kıyasla daha yüksek yoğunluklarda bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Numerous studies have been conducted on the recovery of product processing waste in the food industry. The literature contains numerous studies on the recovery of lycopene from tomato processing waste. However, these studies focus on the utilisation of the remaining parts after tomato processing, with most of these studies mostly encompassing the production of animal feed and fertiliser. There is also research on the extraction of lycopene from tomato waste. Unlike previous studies, this one will make a difference in terms of environmental recovery by utilising not only the fruit waste but also the vegetative parts of the widely produced tomato. Studies to date have identified aroma components in tomatoes and their vegetative parts. However, no studies have been found regarding the isolation of volatile aroma components in vegetative parts using fractional distillation at different absolute pressures. This study aims to obtain natural tomato aroma from the plant waste that is produced during the process of growing tomatoes. The characteristic tomato aroma is also present in the plant's vegetative parts (leaves, stems, and stalks). However, these components are present in an azeotropic mixture with concentrated herbaceous volatile components in the vegetative parts. It is not possible to separate them using a simple method like steam distillation. For this reason, the fractions constituting the tomato aroma were obtained from the volatile mixture by rectification, a process effective in separating azeotropic mixtures. The study's results showed that it is possible to obtain volatile aroma components in pure form from the vegetative parts of the tomato. By determining the conditions under which herbaceous aromas are concentrated, the conditions enabling the separation of the compounds responsible for the characteristic tomato aroma were identified. Hexanal, hexanol, and phenethyl alcohol were found to be the three compounds present in the highest concentrations in the plant, respectively. The presence of all 25 volatile compounds, including these three, was found to be more concentrated in the plant's leaves than in the fruit itself.