Dini ve etnik kimlik bağlamında göç: Balkan örneği
Migration in the context of religious and ethnic identity: The Balkan case
  1. Tez No: 894278
  2. Yazar: PAKİZE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kimlik kavramı, Dünya'da etkisini gösteren küreselleşme ile birlikte oldukça dikkat çeken bir kavram olmuştur. Kimlik kavramı hem bireyi hem bireyin ait olduğu grubu hem de grupların oluşturduğu toplumu tanımlayan en önemli kavramdır. Kimlik bireylerde doğumdan itibaren oluşmaya başlar ve bireyin yaşamı boyunca da şekillenerek varlığını sürdürür. Bireyler genellikle sahip olduğu kimliği muhafaza etme arzusu içindedir. Bu nedenle tarihte birçok kimlik krizleri meydana gelmiş ve insanlar bu krizlerden önemli ölçüde etkilenmiştir. Tarihte Yugoslavya'nın dağılmasıyla birlikte Balkan coğrafyasında birçok kimlik krizi yaşanmış ve buradaki insanlar hem kimlikleri hem de kimlikleri nedeniyle yaşamları tehdit altında olduğu için göç etme kararı almıştır. O dönem de Balkanlardan hem Dünya'ya hem de Türkiye'ye kitleler halinde önemli göçler yaşanmıştır. Balkan göçmenlerinin, göç sürecinde Türkiye'yi tercih etmelerindeki etmenlerden biri de Balkan uluslarının kimlik algılarıdır. Aynı şekilde o dönemde Türk toplumu da benzer kimlik algıları nedeniyle, gerçekleştirilen göçleri büyük ölçüde kabullenmiş ve devlet tarafından yapılan uyum politikalarına da yoğun bir destek vermiştir. Bireyin sahip olduğu kimlik algısının toplumsal çatışmalara sebep olabileceğinin ve bu durumun gerçekleşmesi halinde küresel çapta büyük göçlerin yaşanmasını beraberinde getireceğinin aynı zamanda göç sonrası göçmenler ve ev sahibi toplumun ilişkisini büyük ölçüde etkileyeceğinin Yugoslavya örneği üzerinden açıklanması bu çalışmanın başlıca amacını oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada etnik kimlik faktörünün Yugoslavya devletleri üzerinde etkili olduğu ve bunun sonucunda da yaşanan göç sürecini önemli ölçüde şekillendirdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of identity has become a highly prominent issue with the impact of globalization around the world. Identity is one of the most important concepts that defines the individual, the group to which the individual belongs, and the society formed by these groups. Identity begins to form in individuals from birth and continues to exist by shaping throughout the individual's life. Individuals generally have a desire to preserve their identity. Therefore, many identity crises have occurred throughout history, and people have been significantly affected by these crises. After the dissolution of Yugoslavia, many identity crises occurred in the Balkan region, and people in this region decided to migrate due to both their identities and the threats to their lives because of their identities. At that time, significant migrations occurred from the Balkans both to the world and to Turkey in large numbers. One of the factors that led Balkan migrants to choose Turkey during the migration process was the identity perceptions of Balkan nations. Similarly, due to similar identity perceptions at that time, the Turkish society largely accepted these migrations and strongly supported the integration policies implemented by the state. The main aim of this study is to explain, through the example of Yugoslavia, that the perception of identity can lead to social conflicts and, if this happens, can result in large-scale global migrations, and to show how this can significantly affect the relationship between migrants and the host society after migration. The study reveals that the factor of ethnic identity had a significant influence on the states of Yugoslavia and, as a result, shaped the migration process to a considerable extent.