Beslenme iletişimi: kamu ve özel sektörün sosyal medya hesaplarında beslenme iletişimi çalışmalarının incelenmesi
Nutrition communication: Examining nutrition communication studies on social media accounts of the public and private sectors
  1. Tez No: 894289
  2. Yazar: ZÜBEYDE CAVLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 600
Özet
Beslenme, bireylerin hayatta kalması için en temel ihtiyaçtır. Sağlıkla doğrudan ilişkili bir kavram olarak, sadece karın doyurmak için değil, sağlığı iyileştirmek, korumak ve geliştirerek yaşam kalitesini artırmak için de doğru beslenme alışkanları geliştirmek önemlidir. Beslenme iletişimi, sağlıklı beslenme konusunda diğer alanlarla birlikte, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının topluma benimsetilmesi için kullanılan çalışma alanlarından biridir. Özellikle beslenmenin, bireyin tercih ve özelliklerine göre, her bireye özel bir yöntem gerektirmesinden dolayı ve beslenme iletişiminde etkileşim söz konusu olduğundan, beslenme eğitimi gibi diğer alanlara göre etkisi daha fazla olan bir alan olarak değerlendirilmelidir. Bir toplumun gelişimi için sağlıklı bireylerin katkısının önemine binaen, sağlıklı beslenme alışkanlıkları doğrultusunda tutum ve davranışın toplumda yaygınlaşması adına toplumsal anlamda bilinç yaratılması için beslenme iletişimi kavramı üzerinde durulan bu çalışmada, özel ve kamu kurumu Instagram paylaşımları ele alınmıştır. Beslenme iletişimi konusunda kısıtlı çalışma yapılmış olması ve akademik olarak ülkemizde ilk yapılan çalışma olmasından dolayı, ilk adım olarak beslenme iletişimi kapsamında değerlendirebilecek çalışmalar incelenirken, kavramsal anlamda bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Kamu kurumu olarak Sağlık Bakanlığının, özel kurum olarak Sabri Ülker Vakfının Instagram hesapları üzerinden beslenme kavramları ile ilgili paylaşımları incelenmiştir. Ülkemizde her ne kadar beslenme iletişimi adı altında çok kısıtlı bir çalışma söz konusu olsa da gıda alanında faaliyet gösteren ve beslenme konusunda sorumluluk ve yetki sahibi kurumların yaptığı çalışmalar beslenme iletişimi faaliyeti adı altında incelenmiştir. Söz konusu kurumların beslenme konusunda kamuoyuna aktardıkları bilgiler iletişim yöntemleri kullanılarak aktarılmaktadır. Çalışmada beslenme iletişimi paydaşlarından olan tüketicilerin kamu ve özel sektör aracılığı ile beslenme konusunda bilgilendirilmelerinin beslenme iletişim çalışmaları açısından ele alınması, beslenme iletişim çalışmalarına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is the most basic need for individuals to survive. As a concept directly related to health, it is important to develop proper eating habits not only to fill the stomach but also to improve, protect and develop health and increase the quality of life. Nutrition communication, together with other fields in the field of healthy nutrition, is one of the fields of study used to adopt healthy eating habits in society. Especially since nutrition requires a method specific to each individual, according to the preferences and characteristics of the individual, and since there is interaction in nutrition communication, it should be considered as a field with a greater impact compared to other fields such as nutrition education. Considering the importance of the contribution of healthy individuals to the development of a society, this study, which focuses on the concept of nutrition communication in order to create social awareness in order to spread attitudes and behaviors in line with healthy nutrition habits in the society, has examined private and public institution Instagram posts. Since there have been limited studies on nutrition communication and it is the first study conducted in our country academically, as a first step, studies that can be evaluated within the scope of nutrition communication were examined and a conceptual framework was tried to be drawn. The posts related to nutrition concepts via the Instagram accounts of the Ministry of Health as a public institution and the Sabri Ülker Foundation as a private institution were examined. Although there is a very limited study under the name of nutrition communication in our country, the studies carried out by institutions operating in the field of food and having responsibility and authority on nutrition were examined under the name of nutrition communication activities. The information conveyed to the public on nutrition by these institutions is conveyed using communication methods. In the study, the fact that consumers, who are stakeholders in nutrition communication, are informed about nutrition through the public and private sectors in terms of nutrition communication studies has contributed to nutrition communication studies.