Hattaf kesirli diferensiyel denklem sistemlerinin çözümleri
Solutions of hattaf fractional differential equation systems
- Tez No: 894296
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmından oluşmaktadır dolayısıyla kesirli diferansiyel denklem sistemleri üzerine ve bu konuda yapılan çalışmalar sunulmuştur. İkinci bölümde te mel kavramlar ve teoremler yazılmış olup Caputo-Fabrizio kesirli türevi, Riemann Liouville kesirli türevi, Atangana Baleanu kesirli türevlerinin ve kesirli integrallerinin tanımları verilmiştir. Üçüncü bölümde tezimizle alakalı olan lineer denklem sistemle rinin tanımı ve tarihçesi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise tekil olmayan çekirdeğe sahip yeni genelleştirimiş Hattaf kesirli türev tanımımı ve özel halleri verilmiştir. Beşinci bölümde ise tezimizin ana konusu olan Caputo-Fabrizio kesirli türevinin lineer denklem sistemlerinin çözümlerinden faydalanarak Hattaf kesirli türevinin li neer denklem sistemi ve çözümleri elde edilmiştir. Bu bölümde sunulan teoremler kullanılarak sağlanılan doğrusal denklem sistemi çalışmanın temelini oluşturmuştur. Son bölüm yani altıncı bölümde çalışma boyunca faydalandığım literatürdeki kay naklar listeli halde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of six chapters. The first part consists of the introduction, so the fractional differential equation sys tems and studies on this subject are presented. In the second part, basic concepts and theorems have been written, Caputo-Fabrizio fractional derivative, Riemann Liouville fractional derivative, Atangana Balleanu fractional derivatives and fracti onal integrals definitions are given. In the third chapter, the definition and history of linear equation systems related to our thesis are given. In the fourth chapter, the new generalized Hattaf fractional derivative definition with a non-singular kernel and its special cases are given. In the fifth chapter, we examine the Caputo-Fabrizio fractional derivative, which is the main subject of our thesis. By using the soluti ons of linear equation systems, the linear equation system and solutions of Hattaf fractional derivative were obtained. Lemmas presented in this section The system of linear equations obtained using it formed the basis of the study. In the last section, the sixth section, the sources in the literature used during the study are listed. In the last section, the sixth section, the sources in the literature that I used throughout the study are listed.