Ege Denizi'nde avcılık yapan bir gırgır teknesinin zamana göre birim çabaya düşen av miktarındaki değişimler
Changes in catch per unit effort of a purse seine based on time series in the Aegean Sea
  1. Tez No: 894309
  2. Yazar: CEMRE BALKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Deniz canlıları üzerinde çok sayıda biyotik ve abiyotik faktörlerin etkisi vardır. Balıkçılık, etkileyen faktörlerden bir tanesi olduğu gibi sonuçlarından etkilenen taraftır. Dış faktörlerden etkilenerek sayıları azalan popülasyonlar, balıkçının av miktarına yansır. Av miktarına etki eden faktörleri tespit etmek, ekonomik olarak balıkçılığın sürdürülebilirliğini ve ekolojik olarak iyileşmeyi sağlayarak, gelecek nesillere türlerin devamlılığını sağlar. Bu çalışma, zamansal (yıl, ay, mevsim) ve çevresel değişkenlerin, deniz yüzeyi sıcaklığı (SST), deniz yüzeyi tuzluluğu (SSS), deniz yüzeyi klorofil-a (SSC) miktarlarının, birim çabaya düşen av miktarlarına (CPUEs) etkilerini tespit etmeyi amaçlamıştır. İzmir Körfezi'ndeki bir gırgır teknesinden günlük av verileri toplanmıştır ve CPUE miktarları hesaplanmıştır. Bu gırgır teknesi ile 25 familyaya ait toplam 42 tür yakalanmıştır. CPUE ve değişkenler arasındaki ilişkiler, genelleştirilmiş doğrusal modelleme (GLM) tekniği ile ortaya konmuştur. Sonuçlara göre yılların CPUE miktarı üzerinde oldukça anlamlı bir etkisinin olduğu ve aralarında negatif ilişki olduğu görülmüştür. SSC miktarının da CPUE üzerinde anlamlı bir etkisi vardır ve aralarında negatif bir ilişki gözlemlenmiştir. Ayın dolunay fazında CPUE miktarında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş vardır. İstatistiksel olarak anlamlı bulunmayan faktörlerin, zaman serisi arttırılırsa ve birden fazla gırgır teknesi ile çalışılırsa anlamlı olabilecekleri düşünülmektedir. Buna rağmen yıllara göre CPUE miktarındaki düşüş çok barizdir ve acil önlem alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Biotic and abiotic factors have a significant impact on marine life. Fisheries are not only one of the influencing factors but also one of the affected parties. Populations that decline due to factors reflect on catch amounts. Identifying the factors affecting catch amounts ensures the sustainability of fisheries economically and ecological improvement, thereby maintaining species continuity for future generations. This study aims to determine the effects of temporal (year, month, season) and environmental variables, such as sea surface temperature (SST), sea surface salinity (SSS), and sea surface chlorophyll-a (SSC) amounts, on the catch per unit effort (CPUE). Daily catch data were collected from a purse seiner in İzmir Bay, and CPUE values were calculated. A total of 42 species belonging to 25 families were captured using this purse seine vessel. The relationships between CPUE and the variables were revealed using the generalized linear modeling (GLM) technique. According to the results, the years had a significant impact on CPUE values, with a negative relationship observed between them. The amount of SSC also had a significant effect on CPUE, with a negative relationship observed. There was a statistically significant decrease in CPUE during the full moon phase of the month. Factors that were not statistically significant might become significant if the time series is extended and if multiple purse seiners are studied. Nevertheless, the decline in CPUE values over the years is very evident and requires urgent action.