Farklı geometrik boyutlara sahip kazık grubunun deprem anındaki davranışı
Behavior of pile groups with different geometric dimensions at the moment of an earthquake
  1. Tez No: 894342
  2. Yazar: ÖMER SINAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ZORLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mühendislik yapılarının tasarımında dikkate alınması gereken en önemli yıkıcı etkenlerden biri deprem kuvvetidir. Depremler, yer kabuğundaki ani enerji boşalmalarının sonucu olarak meydana gelen doğal afetlerdir ve bu enerji boşalması, yüzeyde ciddi yıkıcı etkilere yol açabilir. Deprem dalgalarının yapılar üzerindeki etkileri, yapıların güvenliği ve dayanıklılığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, özellikle yüksek riskli bölgelerde yapıların sağlam temeller üzerine inşa edilmesi hayati bir önem taşır. Yapıların bu doğal afetlere karşı direncini artırmak, yapıların uzun vadeli sağlamlığını güvence altına almak için kazıklı temellerin kullanımı kaçınılmaz hale gelmektedir. Özellikle zayıf zemin koşullarında, yapıların stabilitesini artırmak için kazıklı temeller kritik bir öneme sahiptir. Kazıklı temeller, yüklerin derin zemin tabakalarına aktarılmasını sağlayarak yapının stabilitesini ve dayanıklılığını artırır. Kazıkların tasarımı ve yerleştirilmesi, zemin özelliklerine, yük şartlarına ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Deprem bölgelerinde kazıklı temeller, sismik dalgaların yapı üzerindeki yıkıcı etkilerini azaltmada etkin bir rol oynar. Deprem anında, yüzeydeki zemin tabakaları hareket ederken, derin zemin tabakaları daha sabit kalır. Kazıklar, bu derin tabakalara bağlı olduğu için, yapının stabilitesini korur ve zemin hareketlerinin yapı üzerindeki olumsuz etkilerini minimize eder. Bu araştırmada, yük altındaki farklı geometrik özelliklere sahip kazık gruplarının deprem etkisi altında analizi gerçekleştirilmiştir. Analizlerde Kazık gruplarının deprem altındaki performansını değerlendirmek için Plaxis 2D yazılım programı kullanılarak sonlu elemanlar metodu uygulanmıştır. Araştırma kapsamında tabakalı zeminde kazık gruplarının deprem etkisi altında göstermiş olduğu deformasyonlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most critical destructive forces to consider in the design of engineering structures is earthquake forces. Earthquakes are natural disasters resulting from sudden energy releases in the Earth's crust, and this energy release can lead to severe destructive effects on the surface. The impact of seismic waves on structures is of great importance in terms of the safety and durability of buildings. In this context, it is crucial to construct buildings on solid foundations, especially in high-risk areas. The use of pile foundations becomes inevitable to enhance the resistance of structures against these natural disasters and to ensure the long-term stability of buildings. In particular, in weak soil conditions, pile foundations are critical for increasing the stability of structures. Pile foundations improve the stability and durability of structures by transferring loads to deeper soil layers. The design and installation of piles vary depending on soil properties, load conditions, and environmental factors. In earthquake-prone areas, pile foundations play an effective role in mitigating the destructive effects of seismic waves on structures. During an earthquake, while the surface soil layers move, the deeper soil layers remain more stable. Since piles are anchored in these deeper layers, they help maintain the stability of the structure and minimize the adverse effects of ground movements on the structure. In this research, the behavior of pile groups with different geometric properties under load was analyzed under earthquake effects. The finite element method was applied using the Plaxis 2D software program to evaluate the performance of pile groups under seismic conditions. The study compared the deformations exhibited by pile groups under earthquake effects in layered soils.