Katkılı malzeme ile inşa edilen dolgu baraj şevlerinin sayısal modellemesi
Numerical modeling of embankment dam slopes constructed with improved material
  1. Tez No: 894341
  2. Yazar: VELİ BURAK SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ZORLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Artan nüfus ve sanayi faaliyetleri, su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini ve çevresel etkilerini önemli hale getirmiştir. Bu bağlamda, dolgu barajlar, su depolama ve yönetimi açısından kritik bir rol oynamaktadır. Su kaynaklarının verimli kullanımı ve korunması, çevresel sürdürülebilirlik için büyük önem taşımaktadır. Ancak, dolgu barajların inşasında karşılaşılan stabilite sorunları, baraj güvenliğini tehlikeye atabilir ve ciddi çevresel problemlere yol açabilir. Bu nedenle, baraj stabilitesinin artırılması ve güvenliğinin sağlanması, mühendislik açısından öncelikli bir konudur. Bu çalışma, iyileştirilmiş zemin koşullarında şev stabilitesinin bilgisayarla analiz edilmesini amaçlamaktadır. Katkılı dolgu malzemeleri kullanılarak inşa edilen dolgu barajların stabilitesi, Slide ve Plaxis yazılımları ile incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, katkılı malzemelerin dolgu barajların güvenlik katsayısı üzerindeki etkilerini belirlemek ve en uygun katkı malzemesi ve karışım oranını tespit etmektir. Analizler, memba ve mansap şev stabiliteleri üzerinde gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Güncel çevre sorunları ve iklim değişikliği göz önünde bulundurulduğunda, baraj güvenliği ve stabilitesi daha da önem kazanmaktadır. Bu nedenle, dolguda kullanılan malzemelerin şev stabilitesine etkilerinin detaylı incelenmesi gereklidir. Araştırma, farklı katkı malzemelerinin dolgu baraj güvenliğine olan etkilerini ortaya koyarak daha güvenli ve sürdürülebilir baraj tasarımlarının yapılabilmesini hedeflemektedir. Bu çalışma sonucunda, iyileştirilmiş zemin koşullarının toprak dolgulu barajların stabilitesini önemli ölçüde artırdığı ve bu tekniklerin güvenli baraj tasarımı için kritik öneme sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The increasing population and industrial activities have made sustainable management of water resources and their environmental impacts crucial. In this context, embankment dams play a critical role in water storage and management. Efficient use and preservation of water resources are paramount for environmental sustainability. However, stability issues encountered during the construction of embankment dams can jeopardize dam safety and lead to serious environmental problems. Therefore, enhancing dam stability and ensuring safety is a priority in engineering. This study aims to analyze the slope stability in embankment dams with improved soil conditions using computer analysis. The stability of embankment dams constructed with stabilized fill materials was investigated using Slide and Plaxis software. The main objective of the study is to determine the effects of stabilized materials on the safety factor of embankment dams and identify the most suitable additive material and mixture ratio. Analyses were conducted on upstream and downstream slope stabilities, and the data obtained were compared. Given current environmental issues and climate change, dam safety and stability have become even more critical. Therefore, a detailed examination of the effects of fill materials on slope stability is essential. The research aims to facilitate safer and more sustainable dam designs by highlighting the impacts of different additive materials on embankment dam safety. The study concludes that improved soil conditions significantly enhance the stability of soil-filled dams and these techniques are critically important for safe dam design.