Sanatsal yaratıcılığa etkisi açısından günümüz Türkiye'si yüksek öğretim kurumlarında sanat eğitimi
Art education in higher education institutes of todays Turkey from the point of the effect on artistic creativty
- Tez No: 89439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Sanatsal yaratıcılık, insanın yaratıcı etkinliğinin özel bir biçimidir. Yaratıcılık kavramının kökeni Tanrı yaratıcılığına dayandığından; sanatsal yaratıcılıkta da aynı yaklaşımlar vardır. Günümüzde dahi yaratıcılığın insanın bilinçli bir tavn olduğu düşüncesi tam olarak yerleşmemiştir. Yaratıcılık sanatta ve diğer alanlarda dış dünya ile etkileşimin sonucudur. Özne-nesne ilişkisi içinde yaratıcı tavır alan insan dış dünya verilerini özgür biçimde değerlendirir. Özellikle de söz konusu verilere problem niteliği kazandırır. Önceden belirlenmiş kurallar ve sınırlar yaratıcılığa aykırıdır. Sanatta yaratıcılık özgün ve tanımlanabilir bir ürün ortaya koymayı gerektirir. Dış dünyayı bilmede önemli yer tutan algı malzemeleri düşünmeye ve sanatçının kendine özgü anlatımını belirlemesine olanak verir. Sanatsal yaratıcılık; ustalık, emek ve yeti ile ilişkili olarak gelişir. Sanatçının kişiliği söz konusu özellikleri banndırmalıdır. Sanatçı ve sanat eğitimcisi yetiştiren kurumların 'sanat', 'yaratıcılık', 'sanatçı' ve 'eğitim' kavramlarını hangi temelde ele aldığı bu bakımdan önemlidir. Sanatçı yetiştirirken yaratıcılığın gelişimini sağlayacak şartların oluşturulması üzerinde durmak çağdaş bir eğitimin gereğidir. Günümüz Türkiye'si yüksek öğretim kurumlarında verilen sanat eğitiminin nicelik ve nitelik açısından pek çok sorunu olduğunu görürüz. Öğrencilerin sanat eğitimi temeli olmaması, öğretim üyelerinin yetersizliği, üniversiter sistemin sınırlılıklan yanında güncel sanat ortamının olumsuz etkileri, sanatsal yaratıcılığın geliştirilmesine olanak vermemektedir. Günümüzde sanatta ustalık ve emeğin önemini yitirmesi; sanat alanında yüzeysel ve genel bir eğitimi getirmektedir. Ülkemiz şartlan nda kişisel ve toplumsal varlığının bilincinde olan sanatçı ve sanat eğitimcilerinin yetiştirilmesi önemli bir gereklilik olduğundan ilgili kurumların ve kişilerin girişimleriyle sorunla^ çözülmelidir. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Artistic Creativity is a special form of creative activity of a person. Since the root of the term“creativity”is based on God's Creativity; artistic creativity is also regarded as having the same approach. Even today, the idea is not established that creativity is a conscious attitude of a person. In art and the other fields; creativity is the result of interactivity with the outer world. The person; who takes a creative manner in the subject- object relationship, evaluates the external world data independently. In particular, it creates a problematic feature for the data. All pre-specified rules and borders are against creativity. Creativity in art requires to make a product which is original and observable. The perception materials, which have a big importance in realising the external world, lets the artist define his original composition. Artistic Creativity developes within the relation of proficiency, work and ability. The artist's personality should contain these features. For this reason; the basis on which they're evaluating the terms“art”,“creativity”,“artist”and“art lecturer”is important for 'Artist and Art Lecturer Training Institutions'. It's the necessity of a contemporary education in training artist, to establish the conditions which will provide the development of creativity. It is clear that the education of art that has been given at the universities of Turkey at present, has many problems from the points of quality and quantity. The students with the lack of base of art education, unqualified educators, the limited possibilities of university system and the negative effects of the current art environment doesn't allow artistic creativity to be improved.