Rekabet Hukukunda bilgisayar programlarının korunması
The Protection of computer programs in Competition law
- Tez No: 89438
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KUBİLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
ÖZET Bilgi işlemin toplumun ekonomik ve sosyal gelişmesi için anahtar teknoloji olarak görülmesinin sonucu olarak bilgisayar programlarının önemi tartışılmaz. Donanım ve bilgisayar programı üretimi arasında eğilim giderek bilgisayar programına kaymaktadır. Bu nedenle bilgisayar programlarına olan talebin artması bunların hukuken korunması sorununu ön plana çıkarmıştır. Türkiye'nin globalleşen dünya ticareti koşullarına uyum sağlaması yolunda atılan adımlardan biri Avrupa Topluluğu'nun direktifi örnek alınarak bilgisayar programlarından doğan hakların Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile koruma altına alınmasıdır. Ancak bilgisayar programlarının kolay kopyalanabilmesi, ticari ömrünün çok kısa olması gibi sebeplerle bilgisayar programı arz edenler nihaî kullanıcı ve lisans alana sağlanan haklan sınırlamaya çalışmaktadırlar. Bu husus ise fikrî hakların kullanımı ile ilgili, olduğu için rekabet kurallarının kontrolüne tabidir. Bilgisayar programından doğan hakların sahibine sağlanan inhisarı nitelikteki hakların kullanılması ile serbest rekabeti korumayı amaçlayan rekabet kurallarının uygulanmasındaki sımrı belirleme probleminin çözülmesi gerektiği açıktır. Bu nedenle çalışmamızda öncelikle hukukumuzdaki düzenlemelere göre bu hakların rekabet hukukundaki sınırlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma giriş ve sonuç kısmı hariç olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde bilgisayar programlarının özellikleri üzerinde kısaca durulmuş ve bilgisayar programlarına verilebilecek hangi koruma türünün yazılım endüstrisinin gelişmesi ve bilgisayar programı kullanıcılarının menfaatlerine daha uygun olduğu irdelenmiştir. İkinci Bölümde Türk fikrî hukukunun Avrupa mevzuatı ile uyumlaştırılması gereği ve bunun hangi kapsamda gerçekleşmesi gerektiğini açıklamak ve bu bağlamda rekabet kurallarının“varlığına”dokunmadığı fikri hakların kapsamının bilgisayar programlarından doğan haklar çerçevesinde belirlenmesi amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde bilgisayar programlarından doğan hakların kullanılmasına rekabet kuralları tarafından hangi sınırların getirildiği incelenmiştir. Son bölümde ise bilgisayar programlan ile haksız rekabet oluşturan haller ve bunlara karşı ticaret hukukuna göre hangi yollara başvurulabileceği sorunu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As computerization is seen as the key technology in the social and economic development of a society, the importance of computer programs is unquestionable.The tendency between the production of hardware and software has recently moved towards computer programs. Hence, the increase in demand for computer programs has naturally brought about the problem of their legal protection. Based upon the Directive of European Community, one of the steps taken in Turkey's adoptation process to the global world trade conditions is to provide a legal protection for the rights born with the computer programs along with the Turkish Law of Intellectual and Artistic Works. However, because of the easy of copying the computer programs and due to the fact that they have a very short trade survival period, the supplies of computer programs tend to limitize the rights provided to users and licence owners. As this issue is to do with the usage of opinion rights, it is liable for the control of competition rules. It is clear that the problem of using the rights born with computer programs and the problem of determining the limit in the application of competition rules, which aim at protecting free copetition, have to be resolved.Therefore, in this study it has been aimed to identify the limits of these rights in the competition law according to the regulations in our law. This study consists of four sections, apart from the introduction and the results sections. In the first section of the study, the characteristics of computer programs have been touched upon briefly and on the other hand, the types of protection which could be assigned to computer programs in order to develop the software industry and the fact that which of them are more suitable to the interests of users, have also been discussed. In the second section, the aim was to explain the necessity of adaptation of the Turkish Copyright law to the regulations in Europe and how far it has to cover,and in this connection, we also imed at determining the opinion rights born with computer programs. In the third section, we discussed which limits are introduced by the competition rules to the use of rights born with computer programs. Finally, in the last chapter is examined unfair competition and what has to be done according to the Trade law.