Die politischen Hintergründe der Ablehnung des Annan-Plans V
Annan Planı V'in reddedilmesinin siyasi arka planı
- Tez No: 894488
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. OTMAR HÖLL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu doktora tezi Annan Planı V'in reddedilmesinin ardındaki siyasi arka plan sorununa odaklandı. Adanın stratejik önemiyle birlikte Kıbrıs sorununun tarihi temellerine genel bir bakış sunuldu. Zirve toplantıları, 10 maddelik anlaşma, Perez de Cuellar'ın tavsiyeleri ve Butros Ghali'nin fikirleri de dahil olmak üzere BM'nin siyasi çözümü teşvik etme çabaları Annan'ın girişimine kadar tarandı. Annan Planı V, kuruluş anlaşmasıyla birlikte analiz edildi. Annan Planı V'in özeti ve değerlendirmesi oluşturuldu. Annan Planı'nın Kıbrıslı Rum ve Türkler arasındaki müzakere süreci anlatılırken, Annan Planı V referandumu da sonuçlarıyla birlikte analiz edildi. Sonuç olarak, veri içerik analizi ve uzman görüşmeleri yardımıyla Kıbrıslı Rumların Annan Planı'nı reddetmelerinin siyasi nedenleri detaylı bir şekilde ortaya çıkarıldı. Sunulan tezde gereksizliği önlemek için tüm açıklamalarda mümkün olduğunca kesin ve tarafsız olmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis focused on the political background behind the rejection of the Annan Plan V. An overview of the historical foundations of the Cyprus problem along with the strategic importance of the island was presented. The UN's efforts to promote a political solution, including the summit meetings, the 10-article agreement, Perez de Cuellar's recommendations and Butros Ghali's ideas, were scanned until Annan's initiative. The Annan Plan V was analyzed together with the foundation agreement. A summary and evaluation of the Annan Plan V was created. While the negotiation process of the Annan Plan between the Greek and Turkish Cypriots was explained, the Annan Plan V referendum was also analyzed together with its results. As a result, the political reasons for the Greek Cypriots' rejection of the Annan Plan were revealed in detail with the help of data content analysis and expert interviews. In the presented thesis, an attempt was made to be as precise and impartial as possible in all explanations in order to avoid redundancy.