Net servet vergisinin Türkiye'de uygulanabilirliği
Applicability of net wealth tax in Türkiye
- Tez No: 894492
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Servet vergilerinin en geniş kapsamlısı olan net servet vergisinin uygulanması, bugüne kadar hep tartışıldı. Tarihte negatif argümanlara dayandırılarak birçok ülkede net servet vergisi uygulamadan kaldırıldı. Ancak bu konuda ampirik kanıtlar zayıftır. Ayrıca ekonomik verimlilik açısından gelir vergisi ve KDV'den daha kötü olup olmadığı belli değildir. Teorik olarak hem olumlu hem de olumsuz sonuçları olabilir, pratikte de durum aynıdır. Bugün Dünya da Covid-19 salgınını yaşadı, iklim krizi ile mücadele ediliyor, bütçe açıkları arttı ve en önemlisi servet eşitsizliği makasındaki fark muazzam derecede arttı. Bunların sonucunda net servet vergisine olan ilgi de Dünya'da ve Türkiye'de arttı. Bu nedenle bu çalışma da yerli ve yabancı literatür taraması yapıldı ve tümdengelimsel akıl yürütme ile karşılaştırmalı analiz teknikleri kullanılarak net servet vergisinin Türkiye'de uygulanabilirliği analiz edildi. Bu kapsamda bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde net servet vergisinin kavramsal çerçevesi oluşturuldu ve net servet vergisinin; tanımı, türleri ile gerekçelerine yer verildi. İkinci Bölümde, net servet vergisini uygulayan ülkelere yer verildi ve bu ülkelerin tecrübelerinden yararlanıldı. Üçüncü Bölümde ise net servet vergisinin Türkiye'de uygulanabilirliği analiz edildi. Bu kapsamda bu bölümde Türkiye'deki servet vergilerine ve servet eşitsizliğine değinildi, net servet vergisi ile ilgili ekonomik çalışmalar analiz edildi, net servet vergisi anayasal bakımdan değerlendirildi. Son olarak net servet vergisinin uygulanabilirliğine ilişkin görüşlere yer verildi. Sonuç Türkiye'nin mevcut durumu göz önüne alındığında, net servet vergisinin; siyasi, sosyal, ekonomik ve anayasal açıdan uygulanabilir hatta gerekli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The implementation of the net wealth tax, the most comprehensive of wealth taxes, has always was discussed until today. Historically, net wealth tax has been abolished in many countries was based on negative arguments. However, empirical evidence on this issue was found modest economic results. Today, the world was experienced epidemic Covid-19, the climate crisis is being fought, budget deficits have increased, and most importantly, the wealth inequality has increased tremendously. As a result, interest in net wealth tax increased in the world and in Turkey. For this reason, in this study, domestic and foreign literature was reviewed. Deductive reasoning and comparative analysis techniques were used, and the applicability of the net wealth tax in Turkey was analyzed. In this context, this study is created in three parts. In the First Chapter, the conceptual framework of the net wealth tax was created and the net wealth tax; Its definition, types and justifications were included. In the Second Part, countries that implemented net wealth tax were included and the experiences of these countries were benefited. In the third part, the applicability of the net wealth tax in Turkey was analyzed. In this context, in this section, wealth taxes and wealth inequality in Turkey were touched upon, economic studies on net wealth tax were analyzed, and net wealth tax was evaluated from a constitutional perspective. Finally, opinions on the applicability of the net wealth tax were included. As a result, net wealth tax; It was concluded that it was politically, socially, economically and constitutionally feasible (necessary).