Veri görselleştirme: TR Dizin'de indekslenen Ankara Üniversitesi adresli makalelerin üst veri kayıtları üzerine bir araştırma
Data visualization: A study on Ankara University adressed articles' metadata records indexed in TR Dizin
  1. Tez No: 894544
  2. Yazar: RECEP IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Veri analizi, ham verileri çeşitli projelerde stratejik karar alma için eyleme geçirilebilir içgörülere dönüştürmede hayati bir rol oynar. Veri kümeleri giderek daha karmaşık hale geldikçe, önemli ve ilgisiz bilgiler arasında ayrım yapmak daha zor hale gelir. Analiz tekniklerindeki ve sunum yöntemlerindeki ilerlemeler, veri kümeleri içindeki örüntülerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olarak verilerin etkili bir şekilde yorumlanmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırır. Veri kümelerinden kritik bilgilerin çözülmesine yardımcı olan önemli bir husus veri görselleştirmedir. Bireyler, veri görselleştirme araçlarını kullanarak, veri kümeleri içindeki temel bilgileri daha verimli bir şekilde ayırt edebilir ve karmaşık veri yapılarının genel anlayışını ve yorumunu geliştirebilir. Veri görselleştirme, bilgiyi görsel formatlara dönüştürerek karmaşık veri kümelerinin anlaşılmasını ve özümsenmesini basitleştirir. Verilerdeki görsel temsiller, örüntüler, eğilimler ve korelasyonlar daha erişilebilir hale gelir ve ham verilerde gizlenmiş olabilecek değerli içgörülerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olur. Bu görsel yaklaşım yalnızca açık iletişimi teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda karmaşık bulguların, uzmanlık bilgisi olmayanlar da dâhil olmak üzere farklı hedef kitlelere etkili bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bu çalışma kapsamında öncelikle kavramsal çerçeveyi oluşturmak, sorunu sınırlamak ve yeni yaklaşımlar bulabilmek için alanyazın taraması yapılmıştır. Alanyazın taramasında veri görselleştirme kavramı başta olmak üzere veri görselleştirme ile ilgili kavramlar, veri görselleştirme yöntemleri, türleri ve araçları hem uluslararası hem de ulusal kaynaklardan detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmaya dair veriler TR Dizin'de yer alan 2017-2021 yılları arasındaki Ankara Üniversitesi adresli akademik yayınlara ilişkin üst veriler çekilerek bu veriler ile bir veri görselleştirme uygulaması oluşturulmuştur. Görselleştirme uygulamasının geliştirilmesinde açık kaynak kodlu programlama dili olan Phyton'ın pandas, numpy, beautifulsoup, re, request, matplotlib, seaborn ve plotly kod kütüphaneleri kullanılmıştır. Görsellerin elde edilmesi için veri setine sorular sorulmuştur (bkz. Tablo 16). Her bir soru için uygun görselleştirme aracı belirlenmiş ve keşifsel veri analizi aracılığı ile verilerin doğru bilgi veren görseller üretip üretmediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data analysis plays a vital role in transforming raw data into actionable insights for strategic decision-making in various projects. As data sets become increasingly complex, it becomes more difficult to distinguish between important and irrelevant information. Advances in analysis techniques and presentation methods help uncover patterns within data sets, making it easier to effectively interpret and understand data. An important aspect that helps unravel critical information from datasets is data visualization. By using data visualization tools, individuals can more efficiently discern key information within datasets and improve overall understanding and interpretation of complex data structures. Data visualization simplifies the understanding and assimilation of complex data sets by transforming information into visual formats. Visual representations, patterns, trends, and correlations in data become more accessible and help uncover valuable insights that may be hidden in raw data. This visual approach not only encourages open communication, but also enables complex findings to be effectively conveyed to different audiences, including those without specialized knowledge. Within the scope of this study, a literature review was first conducted to create the conceptual framework, limit the problem and find new approaches. In the literature review, concepts related to data visualization, especially the concept of data visualization, data visualization methods, types and tools were examined in detail from both international and national sources. Data regarding the research was extracted from the metadata of academic publications from Ankara University between 2017 and 2021 in TR Dizin, and a data visualization application was created with these data. Pandas, numpy, beautifulsoup, re, request, matplotlib, seaborn and plotly code libraries of Python, an open source programming language, were used in the development of the visualization application. Questions were asked to the data set to obtain visualizations (see Table: 16). The appropriate visualization type was determined for each question and it was tested whether the data produced visuals that provided accurate information through exploratory data analysis.