Fotovoltaik güneş panellerinin şebekeden bağımsız hibrit sistemde kullanılması ve uygulanması
Use and application of photovoltaic solar panels in the grid-independent hybrid system
- Tez No: 894558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET TIKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkelerin artan nüfusları dikkate alındığında ilerleyen teknolojiyle birlikte aynı oranda enerji tüketiminin de arttığı ortaya çıkmıştır. Fosil yakıt rezervlerinin azalması sonucu yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ön plana çıkmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde önemli bir role sahip olan güneş enerjisini diğer enerji kaynaklarına göre daha ulaşılabilir olması şebekeden bağımlı veya bağımsız şekilde elektrik üretmesi ve dünyanın birçok noktasında elde edilebilir olması başlıca avantajlarındandır. Bunun sonucunda Güneş enerjisinin daha verimli kullanılması için Fotovoltaik (PV) paneller her geçen gün geliştirilmekte ve verim artırma çalışmaları yapılmaktadır. PV panellerinin verimini etkileyen en önemli parametrelerden biri ise çalışma sıcaklığıdır. Bu nedenle, panellerin çalışma sıcaklığının optimum şartlarda olmasını sağlamak büyük önem ifade etmektedir. Yapılan bu çalışmada, PV panel sıcaklığının enerji verimliliği üzerine etkileri uygulama sonuçları kullanılarak analiz edilmiştir. Bu gelişen teknolojiyle beraber artan enerji giderlerini karşılamak ve tüketimleri azaltmak ilk hedefimiz olmalıdır. Ülke olarak enerjide dışa bağımlı olduğumuzdan dolayı bu durum ülkemize maddi ve manevi olarak zarar vermektedir. Bu doğrultuda sanayide üretimde karbon salınım miktarının araştırılması ile ortaya çıkacak olan durumda, yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin arttığı görülecektir. Kocaeli ili için örnek modelleme oluşturularak elektrik enerjisi üretimi ve bunun sonucunda enerjinin sistem verimine etkileri ekonomik olarak analiz edilmiştir. Modelleme yapılırken resmi istatistikler, deneysel veriler, uygulamalar ve simülasyon için PVSOL (PV Simulation Software) yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the increasing costs of countries in proportion to their increasing populations, energy consumption increases with advancing technology. Because of the decrease in fossil fuel reserves, the use of renewable energy resources has come to the fore. The main advantage of solar energy, which plays an important role among renewable energy sources, is that it is more accessible than other energy sources, produces electricity dependent or independent of the grid, and can be obtained in many parts of the world. As a result, photovoltaic (PV) panels are being developed to use solar energy more efficiently, and efforts are being made to increase efficiency. One of the most important parameters affecting the efficiency of PV panels is operating temperature. Therefore, it is important to ensure that the operating temperature of the panels is at optimum conditions. In this study, the effects of the PV panel temperature on energy efficiency were analyzed using the application results. Our first goal is to meet the increasing expenses in a clean manner and reduce consumption using this developing technology. Since we, as countries, are dependent on foreign sources of energy, this situation harms our country both materially and morally. In this regard, the importance of renewable energy sources will increase by investigating the amount of carbon emissions from industrial production. In addition, by creating a sample model for Kocaeli province, electrical energy production and the resulting effects of energy on system efficiency were analyzed economically. The PV Simulation Software (PVSOL) software was used for official statistics, experimental data, applications, and simulation.