Charting the divine and the worldly: A comparative analysis of representation of religious symbolism in maps across the Medieval Mediterranean
İlahi ve dünyevi haritacılık: Ortaçağ Akdeniz'inde haritalarda dini sembolizm temsillerinin karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 894557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL LATIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, Ortaçağ Akdeniz haritacılığında dini sembolizmin kullanımını, İslami Hristiyan ve Yahudi haritacılık geleneklerini karşılaştırarak incelemektedir. Tabula Rogeriana, Katalan Atlası ve Harikalar Kitabı gibi önemli eserlere odaklanarak, haritaların nasıl yalnızca coğrafi bilgiyi değil, aynı zamanda dini ifadeleri de yansıttığını ve kutsal mekânların haritalarda temsilini göstermektedir. Çalışma, Akdeniz'deki kültürler arası etkileşimlerin coğrafi tasvirleri nasıl şekillendirdiğini ve kendine özgü haritacılık geleneklerinin gelişimine katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu karşılaştırmalı analiz, haritaların Ortaçağ boyunca dini ve kültürel kimliği aktarmadaki rolünü vurgularken, Akdeniz'in güçlü bağlantılılığını ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the use of religious symbolism in medieval Mediterranean cartography, comparing Islamic, Christian, and Jewish mapping traditions. By focusing on key works such as the Tabula Rogeriana, Catalan Atlas, and Book of Curiosities, it demonstrates how maps reflected both geographic knowledge and religious expression, culminating in sacred spatial representations. The study reveals how cross-cultural exchanges in the Mediterranean shaped symbolic depictions of sacred geography, leading to the development of distinct cartographic traditions. This comparative analysis underscores the role of maps in conveying religious and cultural identity during the Middle Ages, highlighting the interconnectedness of the Mediterranean.