Uçak bakım sürecinde yapılan testlerin sanal ortamda eğitim amaçlı uygulaması
Virtual application of the tests performed during the aircraft maintenance process for training puposes
- Tez No: 894576
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, havacılıkta ihtiyaç duyulan fakat uçak üzerinde uygulanması zor ve riskli olan uygulama eğitimlerinin etkinliğini artırmakla birlikte yaygın kullanım olanakları yaratmak amacıyla, mevcut geleneksel yöntemlere alternatif çözüm olan çoklu kullanıcılı sanal ortamların kullanılabilirliğinin, uygulamalı bir çalışma ile bilimsel olarak incelemesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla uçak bakım esnasında bakım personeli tarafından gerçekleştirilen BITE test uygulamalarının incelenmesi için sanal ortamda Multi-Function Control and Display Unit (MCDU) tasarlanarak sanal ortam uygulaması incelenmektedir. İnceleme neticesinde faydaları ve kısıtlamaları tartışılmış ve sanal ortamların sunduğu imkanlar sayesinde, karşılaşılması zor ve riskli olan çalışma koşulları, çok farklı senaryolarda tasarlanarak personelin gelişimi ve eğitim pekiştirmelerinde verimli şekilde uygulama eğitimlerine dönüştürülebileceği görülmektedir. Çok kullanıcılı sanal ortamlar kullanılarak birçok alanda çalışma yapılmasına rağmen, havacılık bakım onarımı alanında neredeyse hiç çalışma yapılmadığı görülmektedir. Bu çalışma havacılık bakım onarım sektöründe, çok kullanıcılı sanal ortamların eğitime katkısının anlaşılması ve kullanılabilirliğinin vurgulanması bakımından önemli bir girişimdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to scientifically examine the usability of multi-user virtual environments, which are an alternative solution to the existing traditional methods, in order to increase the effectiveness of application trainings, which are needed in aviation but difficult and risky to apply on the aircraft, and to create widespread use opportunities. For this purpose, a Multi-Function Control and Display Unit (MCDU) is designed in a virtual environment to examine the BITE test applications performed by maintenance personnel during aircraft maintenance. The application included the design of a Multi-Function Control and Display Unit (MCDU) in the virtual environment. As a result of the review, the benefits and limitations were discussed and it is seen that thanks to the possibilities offered by virtual environments, working conditions that are difficult and risky to encounter can be designed in many different scenarios and can be efficiently transformed into practical trainings in the development of personnel and training reinforcement. Although studies have been conducted in many fields using multi-user virtual environments, it is seen that almost no studies have been conducted in the field of aviation maintenance and repair. This study is an important initiative in the aviation maintenance and repair sector in terms of understanding the contribution of multi-user virtual environments to training and emphasising their usability.