Kistik fibrozisli çocuklarda tele rehabilitasyon ile yapılan farklı egzersiz modalitelerinin fonksiyonel kapasite, oksidatif stres ve solunum parametreleri üzerine etkisi
The effect of different exercise modalities applied by tele rehabilitation on functional capacity, oxidative stress and respiratory parameters in cystic fibrosis children
- Tez No: 894656
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kistik fibrozisli (KF) bireylerde solunum problemleri ve fonksiyonel kapasitede azalma görülebilmektedir. Oksidatif stres hastalık patofizyolojisinde önemli bir role sahip olabilir. KF'de akciğer hastalığı veya komorbiditeler, artmış oksidatif strese yol açabilir. Bu randomize kontrollü çalışmanın amacı KF'li çocuklarda tele rehabilitasyon ile yapılan farklı egzersiz modalitelerinin fonksiyonel kapasite, oksidatif stres ve solunum parametreleri üzerine etkilerinin araştırılmasııdır.39 KF'li birey rastgele olarak lumbal stabilizasyon egzersizleri ve aerobik egzersiz eğitiminin birlikte uygulandığı kombine egzersiz eğitimi grubu (13 birey), sadece lumbal stabilizasyon egzersizlerinin uygulandığı lumbal stabilizasyon egzersizleri grubu (13 birey) ve fiziksel aktivite önerileri verilen kontrol grubu (13 birey) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Lumbal stabilizasyon egzersizleri, lumbal stabilizasyon egzersizleri grubunda haftada 3 gün uygulandı. Kombine egzersiz eğitimi grubunda lumbal stabilizasyon egzersizlerine ek olarak, aerobik egzersiz eğitimi lumbal stabilizasyon egzersizlerinin yapılmadığı günlerde haftada 3 gün yapıldı. Egzersiz modaliteleri 8 hafta boyunca tele rehabilitasyon yoluyla fizyoterapist tarafından her seans 30-45 dk sürecek şekilde uygulandı. Fonksiyonel kapasite (6 dakika yürüme testi, modifiye mekik yürüme testi), solunum fonksiyonları (spirometre), solunum kas fonksiyonları (ağız içi basınç ölçüm cihazı, inspiratuar kas eğitim cihazı), oksidatif stres (total antioksidan durum, total oksidan durum, oksidatif stres indeksi, süperoksit dismutaz, protein karbonil, malondialdehit ve katalaz) ve irisin parametreleri değerlendirildi. Kombine egzersiz eğitim grubunda daha fazla olmak üzere her iki egzersiz eğitim grubunda kontrol grubuna kıyasla fonksiyonel kapasitede anlamlı gelişmeler bulundu (p0,05). KF'li bireylerde tele rehabilitasyon ile uygulanan lumbal stabilizasyon egzersizlerinin fonksiyonel kapasite ve solunum kas fonksiyonları üzerine yararlı etkileri bulunmaktadır. Lumbal stabilizasyon egzersizleri ile birlikte uygulanan aerobik egzersiz eğitimi fonksiyonel kapasitede daha fazla artış sağlamaktadır. KF'de farklı egzersiz eğitimlerinin oksidatif stres üzerine etkilerinin araştırıldığı ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Respiratory problems, and decreased functional capacity can be seen in people with cystic fibrosis (CF). Oxidative stress may have an important role in disease pathophysiology. Lung disease or comorbidities in CF may lead to increased oxidative stress. The aim of this randomized controlled study was to investigate the effects of different exercise modalities applied by telerehabilitation on functional capacity, oxidative stres, and respiratory parameters in children with CF. Thirty nine patients with CF were randomly divided into three groups: combined exercise training (13 patients) which consisted of core stabilization exercises and aerobic exercise training, core stabilization exercise group (13 patients) which consisted of only core stabilization exercises, and control group (13 patients) which included physical activity recommendations. Core stabilization exercises were performed 3 days per week in the core stabilization exercise group. The combined exercise training group performed aerobic exercise training 3 days a week in addition to core stabilization exercises the days that core stabilization exercises were not performed. Exercise modalities were performed by a physical therapist via telerehabilitation for 8 weeks, with each session duration 30-45 minutes. Functional capacity (6-minute walking test, modified shuttle walking test), respiratory function (spirometer), respiratory muscle function (mouth pressure device, inspiratory muscle training device), oxidative stress (total antioxidant status, total oxidant status, oxidative stress index, superoxide dismutase, protein carbonyl, malondialdehyde and catalase) and irisin parameters were evaluated. Significant improvements were found in functional capacity in both exercise training groups more in the combined exercise training compared to control group (p0.05). Core stabilization exercises applied with telerehabilitation have beneficial effects on functional capacity and respiratory muscle functions in people with CF. Aerobic exercise training combined with core stabilization exercises provides a greater improvement in functional capacity. Further studies are needed to investigate the effects of different exercise trainings on oxidative stress in people with CF.