Akıllı Sözleşmelerin Uygulaması Olarak İlk Kripto Varlık Arzı
Akıllı Sözleşmelerin Uygulaması Olarak İlk Kripto Varlık Arzı
  1. Tez No: 894675
  2. Yazar: İLHAMİ KARAHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
İnternet teknolojisinin en son verisyonu olan blokzincir bugün insalığa çok farklı alanlarda bir çok sıradışı ve alışılmadık imkanlar sunmaya başlamıştır. Blokzincir teknolojisi, geçmişte sadece prpje ve düşünce aşamasında kalmış akıllı sözleşme gibi bir çok fikrin artık aktif ve verimli bir biçimde uygulanmasına da olanak vermiştir. İşte bu son derece yeni esnek ve alışılmamış kavram olan blokzincir ve onunsayesinde çok daha farklı bir boyutta uygulama alanı bulan akıllı sözleşmeler çalışmamızın birinci ve ikinci bölümünde analiz edilmiştir. Küçük ölçekte yatırımcıların sağladığı kaynaklarla çok daha büyük ölçekli projeleri hayat geçirme imkanı sunan ve her geçen gün giderek popüler hale önemli bir fon kaynağı da günümüzde kitle fonlamasıdır. Kitle fonlaması SPKan m. 35 ve bu maddeye bağlı olarak SPKur tarafından çıkarılan III-35/A.2 Tebliği ile düzenlenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde bu tebliğ ve güncel gelişmeler ışığında kitle fonlaması kavramı irdelenmiştir. Blokzincir teknolojisi kendi evrenini yaratmayı başarmış ender yapılardan biridir. Bu evren kendi içerisinde kendisine ait varlıklar ile finansal işlemler gerçekleştirebilmektedir. İşte ICO (initial coin offering) adı verilen süreçlerle bu varlıkların teknik anlamda halka arzı gerçekleştirilir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde ICO süreçleri ve bu süreçler soncudnda halka arzedilen finansal varlıklar inclenmiştir. Çalişmamizin anason bölümünde ise her ikisi de birer mikrofinansman olan ICO süreçleri ve kitle fonlaması karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blockchain, the latest version of internet technology, has begun to offer humanity many extraordinary and unusual opportunities in many different areas. Blockchain technology has now enabled the active and efficient implementation of many ideas that in the past remained only at the project and thought stage like smart contracts. Blockchain, which is an extremely new, flexible and unusual concept, and smart contracts, which is now applicable in a much different dimension thanks to it, were analyzed in the first and second parts of our study. Crowdfunding is an important source of funding that offers the opportunity to implement much larger-scale projects with the resources provided by small-scale investors and is becoming increasingly popular day by day. Crowdfunding is regulated by SPKan m. 35 and Comminique III-35/A.2 issued by SPKur in accordance with this article. In the third part of our study, the concept of crowdfunding is examined in the light of this notification and current developments. Blockchain technology is one of the rare structures that has managed to create its own universe. This universe can carry out financial transactions with its own assets. These assets are technically offered to the public through processes called ICO (initial coin offering). In the fourth part of our study, ICO processes and financial assets offered to the public as a result of these processes were examined. In the anise section of our study, ICO processes and crowdfunding, both of which are microfinancing, are compared.