Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının Türkiye'deki sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir inovasyon ekosistemine katkısının incelenmesi
Examining the contributions of the European Bank for Reconstruction and Development to the sustainability and sustainable innovation ecosystem in Türkiye
- Tez No: 894676
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL BANU DURUKAN SALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İşletme, Science and Technology, Economics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: AR-GE ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye, mevcut ekonomik yapısı ile mali sürdürülebilirliği ekonomik krizlerden önemli derecede olumsuz etkilenebilen gelişmekte olan bir ülkedir. Günümüzde mevcut ekonomik yapıları dezavantajlı durumda olan ülkeler için sürdürülebilirlik ve inovasyon kavramları, iki temel çözüm önerisi olarak ön plana çıkmaktadır. 21. yüzyılda sürdürülebilirlik ve inovasyon politikaları, gelişmekte olan ülkelerin hali hazırdaki deazavantajlı yönlerini olumlu anlamda etkileyebilecek en önemli çözüm politika başlıkları olarak genel kabul görmektedir. Türkiye, istisnai yıllar dışında cari açık dengesi negatif olan bir ülke olarak dış finansmana ihtiyacı olan bir ülkedir. Cari dengesi negatif durumda olan Türkiye gibi ülkeler için en uygun yatırım türü, kısa vadeli yatırımlardan çok orta ve uzun vadeli olarak nitelendirilebilecek doğrudan yabancı yatırımlardır. Çok sayıda ülke, doğrudan yabancı yatırımları ülkelerine çekebilmek için çeşitli teşvikler oluşturmaktadır. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) kuruluşundan bu yana kendisini güncelleyerek ve yatırım alanını genişleterek çok sayıda yatırım gerçekleştirmiştir. Türkiye de 2009 yılından itibaren yatırım alıcı ülke statüsünü kazanarak bu yatırımlardan yararlanmaya başlamıştır. EBRD, yatırımlarını, sürdürülebilirliğin üç temel kavramı olan ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik temelinde değerlendirerek yatırım kararı alan bir yatırım bankasıdır. EBRD'nin sürdürülebilirlik ve inovasyon yatırımlarını gerçekleştirdiği Türkiye, en çok yatırım alan üye ülke konumuna ulaşmıştır. Bu çalışmanın amacı, EBRD tarafından Türkiye'ye sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir inovasyon kapsamında yapılmış olan yatırımların incelenerek bu yatırımların Türkiye'deki sürdürülebilirlik ekosistemine katkısının değerlendirilmesidir. Bu çalışmanın sonuçları, EBRD'nin yıllar içinde yapmış olduğu yatırımların, Türkiye'nin sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir inovasyon yatırım gereksinimleri ile örtüştüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye, with its current economic structure, is a developing country whose fiscal sustainability can be significantly adversely affected by economic crises. Today, for countries with disadvantaged economic structures, the concepts of sustainability and innovation come to the forefront as two fundamental solutions. In the 21st century, sustainability and innovation policies are widely accepted as the most important solution policy areas that can positively impact the current disadvantages of developing countries. Türkiye, except for exceptional years, is a country with a negative current account balance and thus requires external financing. For countries like Türkiye, which have a negative current account balance, the most suitable type of investment is direct foreign investments that can be categorized as medium to long-term rather than short-term investments. Many countries provide various incentives to attract direct foreign investments. Since its establishment, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has continuously updated itself and expanded its investment scope, undertaking numerous investments. Since 2009, Türkiye has gained the status of an investment-recipient country and has benefited from these investments. The EBRD is an investment bank that makes its investment decisions based on the three fundamental concepts of sustainability: economic, social, and environmental sustainability. Türkiye, where the EBRD has carried out sustainability and innovation investments, has become the member country receiving the most investments. The aim of this study is to examine the investments made by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in Türkiye under the scope of sustainability and sustainable innovation. The study evaluates the contribution of these investments to the sustainability and sustainable innovation ecosystem in Türkiye. The results of this study indicate that the investments made by the EBRD over the years align with Turkey's sustainability and sustainable innovation investment requirements.