Düzensiz göçmenler ile geçici koruma altında bulunan bireyler tarafından jandarma sorumluluk bölgesinde işlenen asayiş suçlarına ilişkin bir analiz
An analysis on public order crimes committed by irregular migrants and individuals under temporary protection in the gendarmerie responsibility area
- Tez No: 894731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA KULOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bireyler varoluşlarından bu yana çeşitli etmenlerin etkisiyle daha refah bir yaşam kurmak, ekonomik yeterliliklerini sağlamak ve daha güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürmek amacıyla sürekli göç etmişlerdir. Ancak göç olgusu sadece fiziksel bir hareketten ibaret değildir. Hem göç eden bireylerde hem de göç edilen topluluklarda önemli sosyal ve kültürel değişimler meydana getirmektedir. Göç sürecinde en fazla etkilenen bireyler olduğundan yeni topluma uyum süreçleri de kolay olmamaktadır. Bireyler, kimliklerini yansıtan geleneklerini, değerlerini ve normlarını da beraberlerinde getirerek yeni toplumlarında yaşamaya çalışmaktadırlar. Göç sürecinin bu özelliği, bireylerin yeni toplumlarıyla uyumsuzluk seviyesinin artmasına ve entegrasyonun yavaş ilerlemesine yol açmaktadır. Bu durum, göç eden bireylerin toplumdan soyutlanmasına, dışlanmasına ve etiketlenmesine neden olmaktadır. Entegrasyon sürecinin uzaması, bireylerin sapmış veya suç davranışlarını göstermesini sağlayabilmektedir. Bu kapsamda, 2011 yılından itibaren Orta Doğu bölgesinde meydana gelen kaos ve kargaşa ortamı özellikle Suriye'de yaşayan bireylerin kitlesel göçüne yol açmıştır. Bununla birlikte, Güney Doğu Asya ile Afrika ülkelerinde yaşayan bireyler ekonomik, siyasal ve güvenlik sebepleriyle Türkiye'ye göç etmeye devam etmiştir. Her iki göçmen grubunun Türkiye'yi transit ülke olarak görmeyip hedef ülke kapsamında değerlendirmesi nedeniyle ülke genelinde önemli sosyal, ekonomik ve güvenlik alanlarında sorunlar yaşanmasını sağlamıştır. Bu temel çerçeveden hareketle, düzensiz göçmenler ile geçici koruma statüsünde bulunan Suriyelilerin 2012-2021 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığının sorumluluk bölgesinde işledikleri asayiş suçları analiz edilmiştir. İşlenen suçların asayiş suç verilerine yansıması, suçların kaynağındaki etmenler ve toplum genelinde oluşturdukları etkiler kültürel özellikler ve sosyal yapı unsurları doğrultusunda incelenmiştir. Yapılan analiz neticesinde, göçmen grupların toplum genelinde algılandığı gibi çok yüksek suç oranlarına sahip olmadıkları tespit edilmiştir. Ancak her iki grup tarafından işlenen asayiş suç miktarlarının, yıllara sari olacak şekilde yükseliş eğiliminde olduğu ifade edilmelidir. Bununla beraber, geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin ekonomik yeterliliklerini sürdürmek ve kazanmak amacıyla ekonomik temelli suçları işledikleri tespit edilmiştir. Ekonomik yetersizliğin neden olduğu gerilimler nedeniyle şiddet esaslı suçları da işledikleri saptanmıştır. Diğer taraftan Güney Doğu Asya ülkelerinden gelen düzensiz göçmenlerin, kültürel faktörlerin etkisiyle cinsel suçlar ile daha fazla ilişkilendirildiği belirlenmiştir. Tespit edilen bu sonuçlar doğrultusunda, suç oranlarındaki artışın durdurulması ve azaltılması amacıyla toplumsal odaklı ve kırık camlar temelli kolluk stratejileri ile compStat türü analizlerin uygulanması yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals have continuously migrated since their existence in order to establish a more prosperous life, to ensure their economic competence and to live in a safer environment under the influence of various factors. However, the phenomenon of migration is not only a physical movement. It brings about significant social and cultural changes in both the individuals who migrate and the communities to which they migrate. Since individuals are the most affected in the migration process, their adaptation to the new society is not easy. Individuals try to live in their new societies, bringing with them their traditions, values and norms that reflect their identities. This feature of the migration process leads to an increase in the level of incompatibility of individuals with their new societies and slow integration. This leads to isolation, exclusion and labeling of migrants. The prolonged integration process may lead individuals to display deviant or criminal behaviors. In this context, the chaos and turmoil in the Middle East region since 2011 has led to mass migration, especially of individuals living in Syria. However, individuals living in South East Asia and Africa continued to migrate to Turkey for economic, political and security reasons. Since both groups of migrants do not see Turkey as a transit country but rather as a destination country, they have caused significant social, economic and security problems in the country. Based on this basic framework, the public order crimes committed by irregular migrants and Syrians under temporary protection status in the area of responsibility of the Gendarmerie General Command between 2012-2021 were analyzed. The reflection of the crimes committed on public order crime data, the factors at the source of the crimes and their effects on the society were analyzed in line with cultural characteristics and social structure elements. As a result of the analysis, it was determined that immigrant groups do not have very high crime rates as perceived in the society. However, it should be noted that the amount of public order crimes committed by both groups has been on an upward trend over the years. In addition, it has been found that Syrians under temporary protection commit economic-based crimes in order to maintain and gain economic competence. It has also been determined that they commit violent crimes due to the tensions caused by economic insufficiency. On the other hand, it has been determined that irregular migrants from South East Asian countries are more associated with sexual crimes due to cultural factors. In line with these results, recommendations have been made for the implementation of community-oriented and broken windows-based law enforcement strategies and compStat-type analyses in order to stop and reduce the increase in crime rates.