Evli bireylerde erken dönem uyum bozucu şemalar ve cinsel mit inanışlarının cinsel doyum ile ilişkisinin incelenmesi
Exploring the relationship between early maladaptive schemas, beliefs in sexual myths, and sexual satisfaction in married individuals
  1. Tez No: 894977
  2. Yazar: HAFSA SUEDA ERÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, evli bireylerde cinsel doyum düzeyi ile erken dönem uyum bozucu şemalar ve cinsel mitler arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 18-60 yaş aralığındaki 155 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği-Kısa Form, Cinsel Mitler Ölçeği ve Yeni Cinsel Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek amacıyla bağımsız gruplar t testi, Spearman korelasyon analizi, Pearson korelasyon analizi, doğrusal regresyon ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, erken dönem uyum bozucu şema alanlarından“zedelenmiş otonomi”ve“kopukluk-reddedilmişlik”şemalarının cinsel doyum ile olumsuz yönde anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştır. Ayrıca, doğrusal regresyon analizi,“aşırı tetikte olma”şema alanının cinsel doyumu anlamlı bir şekilde yordadığını ortaya koymuştur. Cinsel mitlerin cinsel doyum üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu bulunmuş ve bu bulgu, bireylerin cinsel yaşamlarını şekillendiren daha derin kişisel ve psikolojik faktörlerin cinsel mitlerden daha belirleyici olduğunu göstermiştir. Araştırma bulguları literatür ışığında tartışılmış, gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuş ve mevcut çalışmanın sınırlılıkları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between sexual satisfaction and early maladaptive schema domains and sexual myths in married individuals. The sample consisted of 155 participants aged between 18 and 60. Participants completed the Personal Information Form, Young Schema Questionnaire-Short Form, Sexual Myths Scale, and New Sexual Satisfaction Scale. To test the study's hypotheses, independent samples t-test, Spearman correlation analysis, Pearson correlation analysis, linear regression, and hierarchical regression analysis were utilized. The findings indicated that the early maladaptive schema domains of“impaired autonomy”and“disconnection-rejection”were significantly negatively associated with sexual satisfaction. Additionally, linear regression analysis revealed that the“over-vigilance”schema domain significantly predicted sexual satisfaction. The effect of sexual myths on sexual satisfaction was found to be limited, suggesting that deeper personal and psychological factors play a more determining role in shaping individuals' sexual lives than sexual myths. The findings were discussed in light of the existing literature, recommendations for future research were provided, and the limitations of the current study were presented.