Yetişkinlik dönemindeki kadınlarda çocukluk çağı travmaları ile erken dönem uyum bozucu şemalar ve somatizasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between childhood traumas and early adjustment disorder, somatization in adulthood women
- Tez No: 669919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Travma, kendini zor hissetmeye neden olan olumsuz deneyimlerle karakterizedir. Dahası, çocukluk çağı travması, fiziksel, cinsel ve duygusal tacizin yanı sıra, bedensel ve duygusal taciz de dahil olmak üzere çeşitli olumsuzluklar olarak tanımlanmaktadır. Somatizasyon, bireyin yaşamış olduğu psikolojik stresin sonucunda meydana gelen tıp literatürü ışığında açıklanamayan kişinin bedeninde birçok belirtinin olması ve bu belirtileri ortadan kaldırmak için medikal destek aramasıdır.Somatizasyon bozukluğu değerlendirmeye alınırken kişinin var olan fiziksel belirtilerinin herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet verip vermediği iyi araştırılmalıdır.Çocukluk döneminde oluşan örselenme deneyimleri, erken dönem uyumsuzluğun birincil kaynağı olarak görülmektedir Kişilerde oluşan bu şemalar erken dönemlerde gelişir ve çekirdek aileden beslenir. Amaç: Yaptığımız araştırmanın amacı yetişkinlik dönemindeki kadınlarda çocukluk çağı travmaları ile erken dönem uyum bozucu şemalar ve somatizasyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Bu araştırma ilişkisel tarama modeli baz alınarak uygulanmıştır. Örneklem seçimi basit-rastgele örneklem seçimi türüne göre yapılmıştır. Araştırmanın 350 gönüllü katılımcıyla yapılmıştır. Katılımcılar Bodrum ilçesindeki vakıf derneğindeki kadın katılımcılardan seçilmiştir. Katılımcıların aydınlatılmış onamları yazılı olarak alınmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu, çocukluk çağı travmaları ölçeği, Young şema ölçeği ve somatizasyon ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların duygusal yoksunluk alt boyutundan ile çalışma durumu arasında anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Çalışmayan grubun çalışan gruba oranla daha fazla duygusal yoksunluk çektikleri görülmektedir. Çalışmayan grubun çalışan gruba oranla daha fazla duygusal yoksunluk çektikleri görülmektedir. Araştırmamızdan elde edilen bulgulara göre çocuktuk çağı travmaları alt boyutu olan duygusal yoksunluk ile medeni durum arasında anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Bekâr olan bireylerde duygusal istismar evli olan bireylere oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Araştırmamızdan elde edilen bulgulara göre somatizasyon ile medeni durum arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre fiziksel istismar alt boyutu ile eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. Okur-yazar olmayan ve ortaokul mezunu bireylerin fiziksel istismardan aldıkları puanın daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction:Trauma is characterized by negative experiences that make you feel difficult. Moreover, childhood trauma is defined as various adversities, including physical and emotional abuse, as well as physical, sexual and emotional abuse. Somatization is the presence of symptoms in the body that cannot be explained in the light of the medical literature that arises in the psychological stress that the individual has experienced and seek medical support to remove this situation.When evaluating the somatization disorder, it is well investigated whether the existing symptoms cause any discomfort. These schemes develop in the early stages and feed on the small family. Aim:To investigate the relationship between childhood traumas in women and early maladaptation schemas and somatization. Method:This research has been applied based on the relational screening model. Sample selection was made according to the type of simple-random sample selection. The research was conducted with 350 volunteer participants. Participants were selected from female participants in the foundation association in Bodrum province. Written informed consents of the participants were obtained. Personal information form, childhood trauma scale, Young schema scale and somatization scale were used in the study. Finding:A participants difference was obtained between the emotional deprivation sub-dimension of the participants and their working status. It is seen that the non-working group suffers more emotional deprivation than the working group. It is seen that the non-working group suffers more emotional deprivation than the working group. According to the findings obtained from our study, a significant difference was obtained between emotional deprivation, which is the sub-dimension of childhood trauma, and marital status. Emotional abuse is observed to be higher in single individuals compared to married individuals. According to the findings obtained from our study, it is seen that there is no significant difference between somatization and marital status. According to the findings obtained from the study, it is seen that there is a significant difference between the physical abuse sub-dimension and educational status. It is observed that illiterate and secondary school graduates have higher scores for physical abuse.