Kara taşıtlarında güneş panelleri kullanılarak elektrik enerjisi üretim potansiyelinin belirlenmesi
The determination of the electricity generation potential using solar panels on land vehicles
  1. Tez No: 894979
  2. Yazar: BEYZA KARABATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülkemiz, coğrafi konumu itibariyle önemli bir güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. Güneş enerjisi, fosil türevli yakıtlara dayalı enerji kaynaklarına önemli bir alternatif oluşturarak daha sürdürülebilir, sağlıklı bir gelecek için kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, güneş enerjisine yönelik projelerin ve bu alana yapılan yatırımların desteklenmesi, gelecekteki enerji güvenliği ve çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, kara taşıtlarının (tır, kamyon, otobüs, minibüs) tavan yüzeyine güneş panelleri entegre edilerek güneş enerjisi üretim potansiyelini inceleyen bir sistem kurgusu sunmayı amaçlamaktadır. Kurgulanan bu çalışmada, ele alınan taşıtların tahmini güzergâh bilgileri belirlenmiş ve araç üstü uygulama için en uygun güneş paneli seçimi yapılmıştır. Panelin ve ele alınan taşıtların boyutu ve tasarımsal özellikleri göz önünde bulundurularak yapılan alan hesabı sonucunda, araçların tavan yüzeylerine entegre edilecek güneş panellerinin toplam sayısı belirlenmiştir. Güneş panellerinin elektrik enerjisi üretim potansiyelini hesaplayabilmek için, bulunulan bölgenin günlük ve saatlik güneş ışınım değerlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu veriler, T.C. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün veri havuzundan temin edilmiştir. Enerji üretim hesaplamalarında, küresel güneş ışınım değeri ve güneşlenme süresi gibi faktörlerin yanı sıra, güneş panelinin yüzey alanı ve verimlilik oranı da bilinmelidir. Taşıtların seyahat ettiği güzergâhlara özgü, bulundukları illerin güneş ışınım verileri ve güneşe maruz kaldığı saat aralıkları dikkate alınarak elektrik enerjisi üretim hesaplaması gerçekleştirilmiştir. Bu hesaplamalar, farklı iller ve tarihler için yapılmış olup, bu bölgelerdeki güneş panelleri aracılığıyla ne kadar kWh elektrik üretilebileceği detaylı olarak incelenmiştir. Panellerden üretilen enerjinin maliyet analizi ve bu çalışmanın fizibilitesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location, our country possesses significant solar energy potential. Solar energy offers a crucial alternative to fossil-based energy sources, playing a critical role in ensuring a more sustainable and healthier future. In this context, supporting solar energy projects and investments in this domain is of paramount importance for future energy security and environmental sustainability. This study aims to present a system design that examines the potential for solar energy production by integrating solar panels onto the roof surfaces of land vehicles (trucks, buses, minibuses). In this study, the estimated route information of the selected vehicles was determined, and the most suitable photovoltaic cell for the vehicle-mounted application was selected. Considering the size and design features of the cells and the selected vehicles, the total number of photovoltaic cells to be integrated onto the roof surfaces of the vehicles was determined through area calculations. To calculate the electricity production potential of the solar panels, daily and hourly solar radiation values of the region are required. These data were obtained from the database of the Turkish State Meteorological Service. In energy production calculations, factors such as global solar radiation value and sunlight duration, as well as the surface area and efficiency rate of the photovoltaic cell, must be known. Electricity production calculations were performed based on the solar radiation data and the sunlight exposure periods of the provinces through which the vehicles traveled. These calculations were conducted for different provinces and dates, detailing how many kilowatt-hours of electricity could be generated via solar panels in these regions. The cost analysis of the energy produced by the panels and the feasibility of this study were also examined.