Eski kentsel yerleşim birimlerimizin kültür turizmimizdeki yeri ve önemi Safranbolu örneği
Our old settlement unit's place and importance in our culture tourism model of Safranbolu
  1. Tez No: 89498
  2. Yazar: NEŞE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER YÖNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda tüm dünyada önemli bir artış gösteren turizm hareketlerine parelel olarak ülkemizde de turizm alanında önemli gelişmeler olmaktadır. Sürekli artan turizm yatırımları ile daha fazla kişiye istihdam sağlanmakta, dolayısıyla ülke ekonomisi için önemli bir katkı oluşmaktadır. Ancak özellikle ülkemizdeki son on yılda önemli bir artış gösteren bu hareketlilik, hem bölgesel hem de zamansal olarak yoğunlaşma göstermektedir. Bu sorunun giderilmesi ile de daha fazla turist çekebilecek alternatifler bulmak zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Çünkü daha fazla turist çekebilmek aynı zamanda daha fazla turizm geliri elde etmek anlamına gelmektedir. Son yıllarda gelişen teknolojiye parelei olarak değişen sosyal yaşantıların sonucu olarak değişik turizm hareketleri ortaya çıkmıştır. Daha önceleri belli amaçlar için yapılan seyahatler artık değişik alternatiflere yönelmektedir. Sadece dinlenme amacı güden turizm hareketlerinin yanında, önemli boyutlarda, değişik amaçlı seyahatler de görülmektedir. Elbette ki günümüzde insanların dinlenme dışında değişik amaçlara yönelik seyahatler yapması ve bu seyahatlerin artması turizme de çeşitlilik kazandırmaktadır. Gelişen teknoloji sonucu kolaylaşan ulaşım imkanları, sürekli artan boş vakit ve gelir oranlan turizm hareketlerini arttıran en önemli etkenleri oluşturmaktadır. Turizm talebini arttırmak için alternatif turizm çeşitleri yaratmak gerekmektedir. Ülkemiz bu konuda başta doğal güzellikler ve kültürel varlıklar olmak üzere oldukça geniş imkanlara sahiptir. Turizmi çeşitlerden türlerden biri olarak ele aldığımız eski kentsel yerleşim birimlerimiz kültür turizmi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu yerler içerisinde de gerek tarihi ve doğal güzellikleri gerekse ilginç mimari tarzdaki evleriyle Safranbolu cazip bir kenttir. Kentler sahip oldukları kültürel değerleriyle kimlik kazanırken, uluslarda tarihi eserleri ve ulusal kültür değerleriyle kimliklerini belirlerler. Hızlı kentleşmenin kültürel değerleri tamamen yok etmesini beklemeden halkın bilinçlendirilerek bu konuda çalışmalar yapan kuruluşlara devlet ve millet olarak yardımcı olmak ve bu şekilde turizme de katkıda bulunmak zorunluluktur. Bu çalışmamızda ilk önce kültür ve turizm hakkında genel bilgiler verilerek konuya giriş yapılmıştır. Daha sonraki bölümde kültür turizminin önemi, Türkiye ve Avrupa'daki gelişi ve korunması, turizmde eskilik değeri ve miras kavramı üzerinde durularak bunların turizm için ne derece önemli kaynaklar olduğu örneklerle açıklanmıştır. Fakat bu kaynaklara sahip olmanın yeterli olmadığı, değer kazanabilmesi için pazarlanmasımn da gerekli olduğu savından hareketle kültürün turistik bir ürün olarak pazarlanabilmesi, yeni tanıtım ve pazarlama arayışlarının gerekliliği konularına da değinilmiştir.Safranbolu birkaç bin yıllık tarihi ve kültür dokusuyla ulusal zenginliğimiz için en güzel örneklerden birini teşkil ederken, yerleşim yapısı, mimarisi, folkloru ve misafirperver yerli halkı ile bugün ki yaşam tarzına evrensel boyutlarda pek çok şey katabilir, öğretebilir. Eski Türk- Osmanlı sivil mimarlık ürünlerinin en güzel örneklerinin, her cadde ve sokakta sanki açık hava müzesinde geziyormuş hissini uyandınrcasına sergilendiği Safranbolu sadece Türkiye için değil tüm Dünya için az bulunan bir değerdir. Son bölümde Safranbolu'nun neden seçildiği, önemi, konumu hakkında bilgiler verilmiş, bir kültür şehri olarak Safranbolu'nun ve evlerinin tüm özellikleri açıklanmıştır. Kültürel turizm açısından sahip olduğumuz değerler ve' bu değerlerin ülkemize neler kazandırabileceği Safranbolu örneği ile açıklanmaya çalışılmıştır.'
Özet (Çeviri)
Recently in parellel with the increasing tourism activities taking place in all over the world, important developments have been in the field of tourism sector in our country too. Through continuously increasing investments more people are. being provided with employment, thereby an important contribution is being provided for the economy of the country. This increasing development and activities specially during the last ten years in our country shows greater development both locally and timely. Solving the increasing development in tourism sector, it has been necessary to find new alternatives in order to attract more tourist. Because attracting more tourists means more income in foreign currency in tourism sector. Recently in parellel with the developing technology, as a result of changing social life, different tourism activities have been occurred. Travellings which have been done in earlier years, are being directed towards different alternatives now. In addition to tourism activities aiming to relax, other travellings are being done for different purposes having great importance. It is a fact that, human beings realizing travellings besides the need of relaxation, other travellings aiming different purposes, and the increase of this demand contributes varieties for tourism. As a result of developing technology, possibilities for travelling have also been made easy and comfortable and continuously increasing free time and the ratio of income have been the most important factor. In order to increase the demand for tourism, it is necessary to create alternative tourism activities. Our country has rather rich natural beauties and rich cultural remains. Among the cultural remains in tourism in our country, the antique settlement areas constitue an important place. Among these important antique settlement areas, Safranbolu is famous both with her natural beauty and the houses having an interesting architecture and style. Safranbolu is an attractive and beautiful town in Turkey. Setlements areas; cities, towns, villages etc. have a special identity with their cultural and historical value, while the nations gain their identity with their historical remains and cultural values. It is very necessary for the people to be informed about tourism and warn them to make contributions to the establishments, before the cultural values.to be- lost due to speedy urbanization. In our study regarding this subject general information w£s given as the beginning in tourism. In the next section the importance of cultural tourism, development and protection both in Turkey and in Europe, value of antiquity and the concept of inheritance, and the importance of these values have been explained by examples. But it has also been explained that having such sources of cultural values were not enough, so that it would be very necessary that new marketing strategies should be developed and cultural values our country should be marketed as a touristic product. 1C VÜKSEKÖ?RETİM KURULU OOEteNX&SYGN MEMEMSafranbolu constitucs one of the best examples of our architectural culture with a few thousands of years of historical background. With the cettilement constraction, architecture, folklore, hospitality of native people, Safranbolu is a rare value not only for Turkey but also for the whole world, with it's houses built in the old Turkish ottoman style, seen in every street as if one was walking in an open museum. I n the last section, information was given about why Safranbolu was cohen, it's importance, as a culture city and also the all features of Safranbolu houses have been explained. The touristic and cultural values which we have in our country, and what these values can make contribuions to our country have been explained with an example of Safranbolu.