Faaliyet tabanlı maliyet sisteminin yönetim kararlarında kullanılması
Using activity based costing system in management decisions
  1. Tez No: 89499
  2. Yazar: NEŞE ÖRENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Otomasyonun hızla artışı dünya çapında rekabetin baskısı, işletme çevresinin belirsizliğini iyice arttırmıştır. Günümüz işletmeleri bu belirsizliği azaltmak ve rekabet edebilmek için yeni maliyet sistemleri arayışı içine girmişlerdir. İşletmeler için rekabet edebilmenin tek yolu maliyetleri kontrol etmek, verimliliği, kaliteyi ve müşteri hizmetlerini iyileştirmekten geçer. Bu ise daha doğru mamul maliyet bilgisi sağlayan, yeni bir maliyet sisteminin geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bir maliyet yönetim sistemi, performans ve maliyetin daha verimli ve etkili değerlendirilmesi için bir araçtır. Geleneksel maliyet sistemleri, günümüz modern üretim ortamlarında ortaya çıkan genel üretim giderlerinin mamullere yüklenmesinde yetersiz kalmakta, yanlış mamul maliyetleri verebilmektedir. Bu yanlışlığı gidermek üzere Faaliyet Tabanlı Maliyet Sitemleri (FTMS) geliştirilmiş ve son yıllarda kabul görerek yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu tez, maliyet muhasebesinde yeni bir kavram üzerinde yapılmış bir çalışmadır. Bu çalışmada, Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemi kavramsal olarak tanıtılarak, geleneksel sistemlerden farklılığı ortaya konulmuştur. Aynı zamanda, Faaliyet Tabanlı Maliyet Sisteminin geleneksel sistemlerden daha etkili karar almayı sağladığını göreceğiz. Bu kararlardan bazıları, fiyatlama, ürün karmasını belirleme, pazarlama, üretme/satın alma stratejileri geliştirme, yeni teknolojileri değerlendirme ile ilgilidir. Bu kararların yanlış maliyet bilgisine dayanmaması gerekir. İşletmenin daha iyi rekabet edebilmesi doğru maliyet bilgisi ile olur. İşletmeye rekabet ortamında büyük bir avantaj sağlar. İşletmenin gelişmesinde Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemini (FTMS) kullanmanın bir yolu Faaliyet Tabanlı Yönetimidir. (FTY) Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemi faaliyetlerin yönetimi için gereken bilgiyi sağlar. Bu nedenle, FTMS ve FTY birbirleri içindir. mYine bu çalışmamızda, karar alma, ürün maliyetleme ve karlılık için Faaliyet Tabanlı Maliyet Sisteminin önemi üzerinde duracağız. Bir üretim işletmesinde FTMS'nin uygulamasını yapacağız. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, companies are facing a new set of challenges in the age of automation and global competition. The growing dissatisfaction with managerial accounting is a signal for a new cost system. A cost management system provides a set of tools for more effective management, of cost and performance. Traditional cost accounting systems have some shortcomings in assigning manufacturing overhead costs incurred in today's modern production environments to products. Activity Based Costing System was developed in order to overcome these short comings and had gained worldwide recognition in recent years. This thesis is a study on a new concept of cost accounting. In this study, Activity Based Costing System was conceptually described and the differences between Activity Based Costing System and Traditional Cost Accounting System were explained. At the same time, we will see that ABC system provides better decisions than traditional costing systems. Some of these decisions are pricing, determining product mix, marketing, developing a make / buy strategy, assessing new technologies. These decisions must not be based on distorted cost information. Companies operating in a more competitive environment have a greater need for more accurate cost information, since competitors are most likely to take advantage of any errors arising from the use of distorted cost information. We can define ABM as a way of business improvement by using ABC. ABC provides the information needed to manage activities for business improvement. Thus, ABM and ABC are made for each other. In the study, Activity Based Costing System is developed for analyzing product costing, decision making and profitability. We will focus on the application of Activity Based Costing in a manufacturing organization.