V8 dizel motorlardaki krank mili tasarımının ana yatakların performansına olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of effect of the V8 diesel engine cranskhaft design to main bearings performances
  1. Tez No: 895056
  2. Yazar: YİĞİT ALP OYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL FEYZULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İçten yanmalı motorlar, yanma odası içerisine alınan hava yakıt karışımının sıkıştırılarak yanması sonucunda genleşen gazın piston üzerine etkimesi ile krank mili piston üzerinden tahrik edilir. İçten yanmalı motorlar kullanım yerine ve tork ve güç isterlerine göre tek silindirli ve birden fazla silindirli olabilmektedir. Bu silindirler tek sıra yan yana dizilerek sıralı tipte olabileceği gibi, iki sıra halinde de sıralanabilmektedir. Bu bağlamda tek sıra olarak sıralı tipteki motorlara sıralı motorlar denirken iki sıra olarak yan yana dizilen motorlara ise V tipi motorlar denmektedir. Piston ve biyel kolunun krank açısına bağlı hareketi sonucunda krank mili üzerine etkiyen birincil ve ikincil kütlesel eylemsizlik kuvvetleri ve krank mili muylularının krank mili eksenine göre sahip olduğu eksantrisite kaynaklı santrifüj kuvvetlerinin yine krank mili üzerinde bulunan karşı ağırlıklar ile dengelenmektedir. Farklı karşı ağırlık konumlandırma yöntemleri aynı krank mili üzerinde farklı denge oranlarına sahip olmaktadır. Denge oranının az olması krank mili dengesiz olduğunu ve yüksek salgılı çalıştığı anlamına gelmektedir. Yüksek salgı oranı hidrodinamik yağlama rejiminde bozulma ve yataklara etkiyen kuvvette artışa sebep olabilmektedir. Yapılan bu çalışmada 8 silindirli V tipi sıkıştırma ile ateşlemeli ağır hizmet dizel motorun krank mili ve karşı ağırlığı CATIA tasarım ortamında üç boyutlu olarak tasarlanmış, GT-SUITE programında bir boyutlu olarak modellenerek krank miline etkiyen yanma ve kütlesel eylemsizlik kuvvetleri hesaplanmış ve bu kuvvetlerin karşı ağırlıkların krank mili üzerinde farklı açılarda ve sayıda konumlandırılarak elde edilen farklı denge oranlarının krank mili kaymalı yatakları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Farklı konumlardan elde edilen sonuçlar incelenerek optimum yatak performansına sahip karşı ağırlık stratejisi üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal combustion engines are driven by the crankshaft and piston by the effect of the expanding gas on the piston as a result of the compression and combustion of the air-fuel mixture taken into the combustion chamber. Internal combustion engines can be singlecylinder or multiple-cylinder, depending on the place of use and torque and power requirements. These cylinders can be of the sequential type, arranged side by side in a single row, or they can be arranged in two rows. In this context, engines arranged in a single row are called sequential engines, while engines arranged side by side in two rows are called V-type engines. The primary and secondary inertial forces acting on the crankshaft as a result of the movement of the piston and connecting rod depending on the crank angle, and the centrifugal forces caused by the eccentricity of the crankshaft journals relative to the crankshaft axis, are balanced by the counterweights on the crankshaft. Different counterweight positioning methods have different balance ratios on the same crankshaft. A low balance ratio means that the crankshaft is unbalanced and operates with high runout. High runout rate may cause deterioration in the hydrodynamic lubrication regime and an increase in the force acting on the bearings. In this study, the crankshaft and counterweight of an 8-cylinder V-type compression ignition heavy-duty diesel engine were designed in three dimensions in the CATIA design environment, modeled in one dimension in the GT-SUITE program, and the gas and inertia forces acting on the crankshaft were calculated and the effects of these forces on the crankshaft of the counterweights were calculated. The effect of different balance ratios obtained by positioning them at different angles and numbers on the crankshaft plain bearings was examined. By examining the results obtained from different positions, a counterweight strategy with optimum bearing performance was studied.